Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

EGAP – nové pojištění exportu do Ruska

 

Státní exportní pojišťovna EGAP pojistila v letošním roce export do Ruska za 2,7 mld. korun. Na semináři Proexportní politika státu při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně o tom informoval generální ředitel EGAP Jan Procházka.

 „Ze všech statistik víte, že k útlumu českého exportu do Ruska v posledním období došlo. EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu. Nové obchody musejí  mít přiměřené riziko – proto spolupracujeme s 15 systémovými bankami Ruska a podporujeme obchody se silnými ruskými partnery, kteří mají příjmy i v jiné měně než pouze v rublech,“ doplnil Jan Procházka. Rozjednané jsou nové obchodní případy za téměř 5 miliard korun. K nejvýznamnějším patří dodávka technologie na výrobu dekorativního papíru a výstavba chemického závodu na výrobu polyetylen tereftalátu.

Současná angažovanost EGAP v Rusku je přitom stále cca 47 miliard korun.  Pod touto sumou se skrývá  stovka platných pojistných smluv. V loňském roce přišly z Ruska splátky ve výši 4,5 mld. korun. „Letos bylo splaceno 1,7 miliardy a v tomto čtvrtletí očekáváme ještě platby přibližně ve výši další půl miliardy korun,“ doplnil Procházka. Upozornil ale také na tři velké problémové případy, které pojišťovna intenzivně řeší – jde o projekty elektráren Krasavino a Salechard a dále o dořešení případu Megapolis.  Z tohoto seznamu vypadl obchodní případ společnosti UralVagonZavod, kde se česká a ruská strana dohodly na restrukturalizaci.

Jedním z nových obchodních případů, které EGAP letos pojistil, je vývoz obráběcích strojů do Sverdlovské oblasti.  Jde o dodávku 12 obráběcích strojů za téměř 350 milionů korun pro ruskou společnost VSMPO-AVISMA. Společnost VSMPO-AVISMA  je celosvětově jediný, plně integrovaný výrobce titanu, titanových výrobků včetně slitin titanu, aluminia, magnesia a ocelových produktů. Společnost má monopolní postavení na ruském trhu a řadí se mezi tři nejvýznamnější výrobce titanu ve světě. Její dodávky jsou zaměřeny do hlavních odvětví průmyslu, zejména do leteckého průmyslu a kosmických technologií. Do roku 2020 má uzavřeny kontrakty na dodávky např. se společnostmi Airbus a Boeing. Stav českého exportu do Ruské federace je pozorně sledován i státními institucemi.

Datum: 4.10.2016 13:45:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště