Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Efektivním využíváním energií k nižším nákladům

 

Řadu konkrétních aplikací úsporných opatření v průmyslovém prostředí představila veletržní konference Energie pro budoucnost XVI: Energetická efektivita v průmyslové sféře pro růst podniku.


Snížení energetické náročnosti může významným způsobem ovlivnit ekonomiku podniku. Přednostně by se efektivním využitím energií měly zabývat společnosti, na jejichž výrobních nákladech se náklady na energii podílejí více než třemi procenty. Protože energie nemůže být zcela nahrazena, zůstává pouze možnost optimalizovat nebo zefektivnit její využití. O různých možnostech, jak toho docílit, v Brně jednala již šestnáctá konference Energie pro budoucnost. Seriál těchto konferencí odstartoval asi před pěti lety jako společný projekt nakladatelství FCC Public, Českomoravské elektrotechnické asociace a společnosti Veletrhy Brno. Dějištěm jsou významné oborové veletrhy pořádané na brněnském výstavišti a na MSV se konference tradičně zaměřuje na efektivní využívání energií v průmyslu, věnuje se také novinkám v oblasti legislativy, výkladu aktuálních norem a nikdy nechybí aplikace z průmyslu.

Jak vysvětlil ředitel pořádající společnosti FCC Public Emil Širůček, také letos si zúčastněné firmy navzájem předávaly zkušenosti, jakým způsobem lze úsporně a efektivně hospodařit s energiemi, a představily konkrétní aplikace různých úsporných opatření v průmyslovém prostředí. Zajímavý referát na konferenci přednesla Naděžda Pavelková ze společnosti ABB, která seznámila s novou evropskou legislativou a jejími dopady na konstrukci motorů a měničů, tak aby byla zaručena účinnost a následná úspornost těchto zařízení v provozu. O vlivu kvality elektřiny a tzv. jalové energie na celkové náklady za energii referoval Jaroslav Smetana ze společnosti Blue Panther. O nových možnostech v měření a řízení energetických toků přednášel Jan Grossmann ze společnosti ELVAC. Právě měření a řízení spotřeby energií v čase a její optimalizace s ohledem na různé energetické tarify je totiž nezbytným předpokladem pro hospodárnost. A nechybělo ani téma rekuperace tepla, které v průmyslových firmách vzniká při technologických procesech a může být dále využito prostřednictvím výměníků tepla, tepelných čerpadel apod.

Efektivním zacházením s energiemi v průmyslu lze podle odborníků v krátkém časovém horizontu ušetřit asi 10 procent energie, dalších 15 procent pak je možné uspořit v dlouhodobých mezioborových projektech. Návratnost investice do energetické účinnosti a dalších procesů je velmi rychlá, takže opatření se často amortizují již během prvních tří let.

Datum: 17.9.2015 12:08:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště