Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Den Ukrajiny a česko-ukrajinské fórum

 

Ukrajina historicky patří k našim významným obchodním partnerům. Přestože poslední léta ovlivnila ekonomická krize i konflikt na východě Ukrajiny, od loňského roku se sem české firmy opět vracejí. Jak zaznělo na dnešním fóru, na tamním trhu působí na 200 českých firem. Po pěti letech byla v červnu letošního roku také obnovena činnost česko-ukrajinské mezivládní komise, což znamená významný impulz pro identifikování příležitostí pro rozvoj bilaterální hospodářské spolupráce v celé řadě oblastí.


 „Když se podíváte na cesty našich ekonomických ministrů, zjistíte, že rok 2017 byl rokem Ukrajiny. Navštívil ji ministr zemědělství Jurečka, ministr zahraničí Zaorálek, ministr obrany Stropnický, v rámci zasedání mezivládní komise i ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Na Ukrajinu směřovaly projekty ekonomické diplomacie, zejména v oblasti potravinářství, zemědělství a vodního hospodářství. Zvažujeme vyslání agrárního rady. Jsem také rád, že Ukrajina si po delší době našla cestu na Mezinárodní strojírenský veletrh do Brna,“ uvedl na dnešním setkání náměstek ministra zahraničí Miloslav Stašek.  Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl poděkoval ukrajinskému velvyslanci v České republice za úsilí, které přikládá vzájemným česko-ukrajinským vztahům. Mimo jiné uvedl, že české firmy mají zájem spolupracovat a představují stabilního partnera v celém průmyslovém odvětví.

Vystoupení ukrajinských hostů – velvyslance v České republice Yevhena Perebyinise, náměstka ministra ekonomického rozvoje a obchodu Ukrajiny Mychajlo Titarčuka a gubernátora Lvovské oblasti Olega Sinjutka, naznačila, že Ukrajina má zájem sdílet zkušenosti z transformace české ekonomiky i průmyslu a také budovat společné podniky. Potvrdila také zájem o pokračování a  rozvoj spolupráce na úrovni regionů. Příkladem jsou více než desetileté vztahy Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí, gubernátor Lvovské oblasti dnes hovořil o setkání s hejtmanem Jihomoravského kraje, kdy se delegace domluvily na brzkém podpisu společné dohody. Zástupci Lvovské oblasti také detailně prezentovali možnosti v oblasti investic a exportu, služeb Lvovské obchodně průmyslové komory pro zahraniční firmy a přestavili konkrétní firmy – Brash, VEEM-Metalavtoprom a Striy Avto. Další odborná vystoupení byla zaměřena na služby v oblasti pojišťování a financování exportu, novinky v ukrajinském zákonodárství a dopravě, kdy se prezentovala společnost Ukraine International Airlines.

Datum: 11.10.2017 18:57:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště