Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

CzechTrade pomáhá malým firmám při spolupráci s designéry

 

Kolekce nábytku do obývacího pokoje, komunální technika, ale i pájky nebo stroje a přístroje – tak široký je záběr projektu Design pro konkurenceschopnost, který pomáhá malým a středním firmám najít zkušeného designéra a spolufinancovat spolupráci s ním. „Design je velkou příležitostí, jak dodat výrobkům další přidanou hodnotu. Náš projekt začal v roce 2016 a potrvá do roku 2020, takže jsme přesně v jeho polovině. Co se týče spolupráce s designéry, podpořili jsme celkem 98 individuálních projektů. V souvislosti s MSV je zajímavé, že více než 50 % (konkrétně 56) projektů se týkalo designu strojů a přístrojů, kdy do této služby bylo zapojeno 8 designérů a finanční podpora činila 2,9 mil. korun,“ uvedla dnes na veletržním semináři Zuzana Sedmerová, hlavní manažerka projektu Design pro konkurenceschopnost.

V rámci projektu mají malé a střední podniky možnost využít individuální spolupráce s designérem z adresáře CzechTrade a získat finanční příspěvek až 50 000 korun. Podmínkou je vlastní finanční spoluúčast ve stejné výši, protože podpora z programu Marketing (OP PIK) pokrývá 50 % celkových výdajů z maximální částky 100 000 Kč. V rámci celého projektu je na tuto činnost alokováno 9,7 mil. korun, přičemž se počítá s podporou 200 projektů do konce roku 2020. CzechTrade dbá na dodržení postupu, který začíná analýzou stavu designu ve firmě a končí dohledem designéra při výrobě prototypu. Firmy, které se zajímají o tuto službu, se mohou do projektu přihlásit do 30. listopadu 2019. Stejně tak je otevřená možnost spolupráce pro designéry v oblasti průmyslového, produktového a interiérového designu, kteří se mohou registrovat prostřednictvím veřejného portálu. Musí přitom splnit podmínky, k nimž patří i to, že musí mít za sebou realizaci ve výrobě.

Druhou aktivitu, kterou CzechTrade v rámci projektu podporuje, je účast firem na zahraničních výstavách veletrzích (jejich seznam i termíny jsou uvedeny na webových stránkách CzechTrade). „Zde je stanovena hranice 130 000 korun, přičemž firma opět může získat finanční podporu 50 % a z druhé poloviny se musí podílet na nákladech. Zatím jsme takto podpořili 30 firem, například výrobce nábytku nebo skláře, takže i zde je prostor otevřený a zájemci se mohou přihlásit do konce roku 2019. Celková výše podpory činí 7,8 mil. korun,“ dodává Zuzana Sedmerová. „Náš dnešní seminář navštívilo šestnáct zástupců firem, kteří v převážné většině ještě s designérem nespolupracovali, uvažují o něm anebo už konkrétně chtěli pomoci při jeho výběru. Jsme rádi, že náš projekt je inspiroval k tomu začít a vydat se tímto směrem.“

Datum: 2.10.2018 13:30:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště