Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ČVUT klade důraz na komplexní přípravu studentů na praxi a na spolupráci s průmysle

 

Jak se bude měnit České vysoké technické v Praze v příštích letech byl název semináře, který se uskutečnil v rámci doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Jeho cílem bylo představit záměry a aktivity v oblasti vědy, výzkumu a spolupráce s průmyslem.

„Podpora aplikovaného i teoretického výzkumu a spolupráce s českými i zahraničními firmami je hlavní koncepcí změn. Důraz bude kladen na komplexní přípravu absolventů pro praxi a na podporu zájmu o technické vzdělání mezi mladými lidmi včetně nejmladších,“ řekl rektor ČVUT prof. Petr Konvalinka. Možnosti v tomto směru vidí ve zvýšené aktivitě v podávání společných projektů Technologické agentury ČR a rezortních ministerstev s firmami. Podle něho spolupráce na těchto projektech může přerůst v dlouhodobou spolupráci při řešení praktických úkolů. „ČVUT se snaží pracovat na společných úkolech s výzkumnými centry nadnárodních korporací, jako jsou například s firmou Siemens nebo DuPont. Je důležité v těchto aktivitách pokračovat, oslovovat další výzkumná centra a nabídnout to nejlepší, co naše škola má. Důkazem toho jsou naše úspěšné vědecké týmy, které se prosazují i v mezinárodním měřítku,“ konstatoval rektor. Dokumentují to například týmy prof. Pěchoučka a prof. Hlaváče z Fakulty elektrotechnické, prof. Černého a prof. Jiráska z Fakulty stavební, prof. Valáška a prof. Macka z Fakulty strojní apod.

Podle rektora má ČVUT kvalitní aplikovaný výzkum a nabídne jej průmyslovým partnerům. V současnosti se je snaží aktivně oslovovat, to je podle rektora jediná šance jak financovat univerzitu jako je ČVUT. Pracuje totiž s firmami na zadáních, která jsou důležitá pro průmysl – energetické projekty, bezpečnostní rizika, strojírenství, jaderné technologie. „Centra kompetence jsou pro nás důležitá také z důvodů, že je to také způsob financování na osm let dopředu. Můžeme se tak dlouhodobě věnovat různé problematice a nabídnout pozice v centrech našim mladým pracovníkům nebo lidem z průmyslu, a to zaměstnání na delší dobu. Do roku 2020 hodláme pracovat na dalším Centru pokročilých technologií. Přitom budeme spolupracovat s ústavy akademie věd a dalšími vysokými školami. Toto centrum bude poskytovat progresivní technologie a bude se zabývat transferem technologií a inovací do průmyslu.

ČVUT samozřejmě bude rozvíjet i pořádání prestižních mezinárodních vědeckých konferencí. Některé z nich jsou už v přípravné fázi, jde o celosvětově uznávané akce, které významně zviditelní nejen ČVUT, ale i celou českou vědu. Strategie vysoké školy spočívá i v přesvědčování politiků, že technické vzdělávání je nutné výrazným způsobem podporovat, a to nejen proto, že absolventi ČVUT nejsou nezaměstnaní a je po nich velká poptávka, ale zejména proto, že bez technicky vzdělané inteligence se nedá budovat znalostní ekonomika. Důležité je zapojení velkých firem, které projevují zájem o absolventy, dofinancování konkrétních studijních programů. Užším propojením výuky s výzkumem, vývojem, inovacemi, tvůrčími a realizačními aktivitami pracovišť univerzity dojde ke zkvalitnění znalostí absolventů.

Podle rektora je důležitá také popularizace vědy, výzkumu a techniky. „ČVUT v tomto ohledu zaujímá téměř výsadní postavení. Založili jsme mateřskou školu Lvíčata ČVUT, která výborně funguje už několik let a vychovala minimálně jednu třídu dětí, které byly pravidelně seznamovány s technickými vymoženostmi. Chtěli bychom přispět k založení alespoň jedné technicky orientované třídy na některé ze základních škol. Nad tou by ČVUT převzalo patronát a nabídlo žákům nad rámec osnov zajímavé diskuse s odborníky, ukázky vědeckých experimentů, exkurze a pravidelnou možnost návštěv pracovišť ČVUT. Kromě toho hodlám založit tradici pořádání Noci univerzity, kde by děti a jejich rodiče mohli společně přijít na špičková pracoviště ČVUT a prohlédnout si tak zázemí vědy a techniky,“ uvedl rektor Konvalinka.

Podle žebříčku Center for World University Rankings je ČVUT jediná česká technická vysoká škola mezi tisíci nejlepších univerzit světa. V hodnocení obsadila 771. pozici. Je tak třetí největší vysokou školou v Česku a jedinou tuzemskou univerzitou s tak úspěšným rankingem.

Datum: 2.10.2014 13:40:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště