Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Čínská provincie Guizhou vyniká vysokými zahraničními investicemi

 

Hledání obchodní a investiční spolupráce ve zpracovatelském průmyslu mezi Čínou a Českou republikou bylo cílem konference pro průmyslovou spolupráci obou zemí. Konference se uskutečnila v pavilonu P a zúčastnili se jí především zástupci čínských firem. Odborným garantem byla čínská Rada pro podporu mezinárodního obchodu, obor strojírenství (CCPIT MSC) a Ministerstvo obchodu provincie Guizhou.

Tato provincie byla podrobně představena, neboť ve střední Číně patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím destinacím země. Jedná se o tzv. čínský drahokam, který pravidelně navštěvuje i prezident této země. Ředitel vládního odboru provincie Guizhou Wang Yuxiang řekl, že Čína a Česko mají přátelské vztahy už téměř 70 let. „Tato provincie se otevírá světu, tvoří jakýsi most mezi zeměmi světa a patří k první provincii, kde byly zbudovány dálnice, železniční rychlodráhy, letiště apod. Vyniká vysokými zahraničními investicemi. V posledních letech podporuje inovace v oblasti digitalizace, ale i zelenou ekonomiku a rozvoj cestovního ruchu. Zajímavé je, že je tam umístěn největší světový teleskop. Provincie patří v oblasti vědy, výzkumu a inovací ke špičkám ve světě. Provincie má 35 milionů obyvatel,“ uvedl Wang Yuxiang.  Podotkl, že v této destinaci mohou vznikat i společné podniky z různých zemí a místo je výhodné pro další investice.

Čínská ekonomika dosahovala v posledních třech dekádách rychlého ekonomického růstu, což potvrzuje i tempo růstu HDP. A to dosahovalo nad 9 procent i během globální finanční krize. V současnosti by se míra inflace měla zvýšit na zhruba 2,5 procenta. HDP na obyvatele by mělo v průběhu tohoto roku překročit hodnotu 9 000 USD. Také nezaměstnanost se drží na nízké úrovni do 4 procent, běžný účet Číny byl loni v přebytku 162,6 miliard USD. V současnosti Evropská unie jedná s Čínou o Bilaterální investiční dohodě.

Čína je jedním z nejrychleji rostoucích trhů pro civilní letectví a letecký průmysl. Ve střednědobém horizontu se dá očekávat dvouciferný růst v tomto oboru. Podle odborníků v následujících dvaceti letech bude tato země potřebovat více než 5000 malých a středních letadel, většinu z nich pro potřeby komerčního letectví. Součástí 13. pětiletého plánu je cíl vybudovat až 1600 letišť.

Primární zdroje v Číně tvoří zejména uhlí, ropa, zemní plyn a obnovitelné zdroje energie. Uhlí je hlavním zdrojem elektrické energie a Čína jej společně se železnou rudou spotřebovává více než kterákoliv jiná země. Je také největším producentem uhlí na světě a paří mezi hlavní světová naleziště zlata a nerostných surovin. Tato země chce, aby do roku 2020 byla z 85 procent své celkové energetické spotřeby soběstačná. Klade proto důraz na zemní plyn a jadernou energetiku. Překážkou pro podnikatele však je, že ČLR i nadále výrazně limituje možnosti pro uplatnění zahraničních subjektů v energetickém odvětví země, které považuje za velmi strategické. Zapojení velkých zahraničních společností se odvíjí většinou jen ve formě joint-venture firemních subjektů spolu s čínskými giganty.

Potenciál existuje v oblastech strojírenského průmyslu a technologií, které navazují na letecký, automobilový, těžební průmysl či na energetiku či zdravotnictví. ČR však zdaleka nedosahuje hodnot a objemů vývozů největších čínských dodavatelů z Německa, Japonska, Itálie, USA atd. V posledních letech tam dovážíme zejména protahovací stroje, obráběcí stroje pro broušení, lapování, leštění a stroje k obrábění a broušení ozubených kol. Český strojírenský průmysl může čínským partnerům nabídnout nové technologie. Potenciál rozvojové spolupráce však existuje i v posílení vědecké a technologické inovace nebo při kooperaci v oblasti výrobních kapacit. Souvisí s tím poptávka Číny po robotice a technologiích umělé inteligence nebo elektromobilitě.

Mezi priority čínské vlády patří i rozvoj zdravotnictví. Jde zejména o rozvoj domácího farmaceutického trhu a o rozšíření generik a moderních medikamentů. Právě tam mají v Číně pomoci zahraniční zkušenosti. Potenciál pro zahraniční firmy existuje především v oborech, které kladou důraz na inovace a nové technologie. Vítaný je zejména transfer zdravotnických technologií, například možnost společného podniku pro výzkum a léčbu nádorových onemocnění nebo vakcín. Čína se totiž potýká s dramatickým nárůstem diagnóz tzv. civilizačních chorob.

EGAP pojistil do Číny v uplynulých deseti letech 61 případů českých podniků v hodnotě 8,7 miliard korun. Nejvíce využívaným produktem bylo pojištění bankovních záruk vystavených v souvislosti se získáním či plněním smlouvy o vývozu. Velký zájem měli exportéři také o pojištění předexportních úvěrů a výrobního rizika, které představuje odstoupení čínského dovozce od sjednaného kontraktu. S podporou EGAP firmy nejčastěji vyvážely armatury, obráběcí stroje, zařízení pro elektrárny a další strojírenské výrobky. Šlo tedy především o zboží s vyšší přidanou hodnotou. O tento typ produktů mají čínští dovozci zájem, neboť běžné výrobky dokáží sami vyrobit v Číně.

Datum: 2.10.2018 9:45:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště