Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů čekají rekordní rok

 

Výroba obráběcích a tvářecích strojů v České republice letos překročí objem 600 milionů EUR a bude nejvyšší v historii. Do budoucna vzbuzuje obavy pokles vývozu do Ruska a Německa, který se zatím daří kompenzovat exportem do Číny a také posilováním pozic na domácím trhu.

Aktuální vývoj a perspektivy oboru zhodnotil na tradiční veletržní tiskové konferenci ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík: „Výroba obráběcích a tvářecích strojů roste stejně jako celý český průmysl, což je znát i tady na veletrhu na rozsahu expozic a aktivitě vystavovatelů. Zásadním důvodem je příznivá situace v automobilovém průmyslu, který za sebou táhne řadu oborů včetně našeho.“ Předkrizových výsledků podle ředitele Paclíka dosáhla naše výroba obráběcích a tvářecích strojů již v roce 2014 a letos se očekává další meziroční nárůst o pět až sedm procent. Letošní produkce by tak mohla přesáhnout částku 600 milionů EUR, což bude nejlepší výsledek oboru v historii.

V prvním pololetí letošního roku mírně rostl také oborový vývoz, meziročně o půl miliardy na 7,6 miliardy korun. Tahounem českého vývozu byly stroje pro broušení, jejichž export oproti roku 2014 vzrostl o 23 procent. Pokles naopak zaznamenal vývoz obráběcích center, pil a tvářecích strojů. Přes celkově příznivou situaci se však v exportu projevily některé negativní faktory, zejména pokles poptávky na ruském trhu, který dopadl i na náš export do Německa. „Pokles vývozu do Německa je důsledkem toho, že Německo je největším exportérem obráběcích strojů do Ruska, Česká republika je zde čtvrtá. Podobně jako my je tedy Německo postiženo současnými omezeními vývozu na ruský trh, a to v první řadě omezeními finančními a teprve na druhém místě omezeními sankčními. České firmy jsou často subdodavateli firem německých, odtud plyne i pokles našeho exportu do Německa v prvním pololetí letošního roku,“ vysvětlil Oldřich Paclík. Jak dodal, negativní tendence se zatím spíše výhledově projevují také v Číně, i když v roce 2014 byla Čína po Německu a Rusku pro české obráběcí a tvářecí stroje třetím nejvýznamnějším exportním teritoriem.

Ještě rychleji než export ovšem rostl import obráběcích a tvářecích strojů, který se v prvním pololetí roku 2015 meziročně zvýšil o dvě miliardy na 7,7 miliardy korun. Důvodem je podle ředitele Paclíka především příznivý vývoj v českém průmyslu. „Ten dnes roste a investuje, ovšem často je v zahraničních rukou a tito zahraniční majitelé nakupují stroje od svých zahraničních partnerů. Čeští výrobci obráběcích strojů totiž nejsou typicky ti, kteří prodávají stroje do automobilek. Ale prodej českých obráběcích a tvářecích strojů českým zákazníkům také významně posílil, protože výrobci se snaží maximálně využít konjunktury domácího průmyslu a umístit své stroje v tuzemsku. Je to přirozené a správné, protože domácí výrobci mají na domácím trhu nejvyšší konkurenceschopnost,“ míní Oldřich Paclík. Právě další posilování konkurenceschopnosti spolu s podporou technického vzdělávání vidí pro český průmysl obráběcích a tvářecích strojů do budoucna jako největší úkoly. 

Svaz strojírenské technologie sdružuje 45 společností, převážně výrobců obráběcích a tvářecích strojů. Z nich 24 vystavuje na letošním MSV a rozsah plochy jejich expozic je srovnatelný s loňskem, kdy se konal specializovaný oborový veletrh IMT.

Datum: 17.9.2015 14:44:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště