Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Česko-slovenské století v pavilonu A – a nejen to!

 

Slovensko je partnerskou zemí jubilejního 60. mezinárodního strojírenského veletrhu, a tak není divu, že slavnostního otevření slovenské národní expozice se dnes dopoledne odehrálo za účasti významných hostů – předsedů vlád obou zemí Andreje Babiše a Petera Pellegriniho, ministryně průmyslu a obchodu ČR Marty Novákové, ministra hospodářství SR Petera Žigy a mnoha dalších. „Je to speciální chvíle, kdy se naplnila naše vize, o které jsme mluvili před třemi lety,“ uvedl při zahájení generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš, který tímto směřoval své poděkování i ke slovenskému velvyslanci v Praze Peteru Weissovi.


Vystoupení všech řečníků se nesla v oboustranně přátelském duchu a reflektovala sté výročí republiky -  75 společných let, samostatné čtvrtstoletí České republiky a Slovenska a také očekávaný optimistický vývoj vzájemných vztahů v budoucnu. Ministryně Marta Nováková mimo jiné uvedla, že účast českých a slovenských firem na MSV dokazuje význam strojírenské průmyslové tradice, kterou obě země mají a kterou na veletrhu prezentují, vyzdvihla exportní orientaci Česka a Slovenska i připravenost obou zemí na spolupráci v mezinárodním měřítku.

Český premiér připomněl dobré ekonomické výsledky i společné problémy Česka a Slovenska, zejména při zajištění kvalitní pracovní síly. Za dobrou označil naši spolupráci v rámci zemí V4. Uvedl také, že tématem veletržních diskusí spolu se zástupci ministerstev obrany bude výroba zbraní a vojenské techniky. Slovenský premiér se v souvislosti s MSV netajil hrdostí na to, že Slovensko zůstává jedním z nejdůležitějších vystavovatelů. Shodně se slovenským ministrem hospodářství zdůraznil účast inovativních firem v Brně i skutečnost, že Slovensko se tu prezentuje jako moderní země s velkým potenciálem a nápady na světové úrovni.

„Při této příležitosti se pod značkou GOOD IDEA SLOVAKIA představují podnikatelské subjekty a instituce z oblasti strojírenství, automatizace, robotiky, elektrotechniky, výzkumu a vývoje, informačních a komunikačních technologií a dalších služeb. Strojírenský a elektrotechnický průmysl tvořil v roce 2017 více než 53 % z celkové průmyslové výroby a z pohledu tržeb a zaměstnanosti jde o největší průmyslové odvětví na Slovensku. Průmyslová výroba by si měla i do roku 2020 zachovat dominantní postavení ve struktuře celého průmyslu,“ píše Peter Žiga ve svém projevu v katalogu vystavujících slovenských firem.

Slovenská národní expozice v pavilonu A je propojena se zajímavým projektem 100RIES, představující sto příběhů legendárních českých a slovenských průmyslových výrobků. Proto i mnozí z řečníků s trochou nostalgie zavzpomínali na některé z exponátů v blízkém okolí, například na automobil Škoda Favorit nebo traktor Zetor. Česko-slovenská delegace si pak prohlédla TOP exponáty výstavy a    interaktivní projekt CIEXPO, zaměřený na vynálezy minulosti i současnosti.  Hosté také spustili robota KUKA, který pod taktovkou softwarových odborníků z MCAE Systems z Kuřimi začal s frézováním repliky sochy Tomáše Garrigua Masaryka, jejíž originál přesně před devadesáti lety zdobil rotundu pavilonu A.


Datum: 1.10.2018 15:00:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště