Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Česko se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil

 

Nedostatek pracovních sil zejména v průmyslu patří k hlavním problémům české ekonomiky. Týká se to především strojírenských firem, ale i ostatních sektorů. Na tiskové konferenci v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu to řekl ministr financí ČR Andrej Babiš.


„Jezdím na veletrh každý rok, je to velmi důležitá akce. Problém je odloučení průmyslu a ekonomiky od vzdělávání. Nemáme duální systém, v tomto směru stát selhal. Nemáme dostatek lidí, kteří jdou na řemeslo, nemáme učňovské školství i průmyslovky. Některé firmy dokonce omezují výrobu, neboť lidé, kteří jsou jim nabízeny, patří k nepoužitelným. V republice máme 388 000 nezaměstnaných, kteří dostávají sociální dávky a nemusejí pracovat. Až na výjimky chybí duální systém školství, při němž studenti půl dne pracují a druhou polovinu výuky se učí. Škoda, že Česko není jedna velká firma, aby všichni měli zájem dobře pracovat,“ dodal ministr Babiš.

O nedostatku kvalifikovaných pracovních sil hovořili na Mezinárodním strojírenském veletrhu všichni politici. Premiér Bohuslav Sobotka v této souvislosti uvedl, že je nutné získávat pracovníky ze zemí, které jsou Česku kulturně blízké. Český průmysl potřebuje tisíce pracovníků z Ukrajiny a úřady práce to neřeší. Z těch se postupně staly pouze ústavy pro vyplácení sociálních dávek. Podle něho je pozitivní, že Česko patří s Německem k zemím s nejnižší nezaměstnaností. Míra nezaměstnanosti v Česku v srpnu klesla na 5,3 procenta. "Za dva roky se podařilo zaměstnat 200.000 lidí, to je dobrá zpráva. Ovšem špatná zpráva je, že pracovní trh je v některých profesích vyčerpán. Musíme hledat možnosti, jak najít pracovníky v zahraničí. Teď je čas, abychom se v listopadu sešli se zaměstnavateli, jaké je řešení pro přísun Ukrajinců a vydávání pracovních karet," doplnil Sobotka. Zároveň ujistil, že je stoupencem získávání pracovníků z regionů, které jsou Česku kulturně blízké.

"Doufám, že vláda brzy udělá rozklad těch 385.000 lidí bez práce. Že nám řeknou pravdu, že skoro 100.000 z nich jsou na sociálních dávkách a jsou tam rádi. Dalších zhruba 80.000 spadá do šedé ekonomiky. Většina ze zbývajících uchazečů buď nemá odpovídající kvalifikaci, nebo jsou "tak trochu nemocní," uvedl na sněmu Svazu průmyslu a dopravy v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně prezident svazu Jaroslav Hanák. Českému průmyslu chybí 140.000 zaměstnanců. "Kvalifikovaných především v technicky zaměřených oborech. Je potřeba něco urychleně dělat, protože řada firem říká, že není schopná plnit své zakázky. A když ty zaměstnance nemůžeme sehnat doma, musíme je sehnat v zahraničí. Potřebujeme tisíce Ukrajinců, protože trh práce to neřeší," doplnil Hanák.

Datum: 4.10.2016 14:45:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště