Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
-> 13.–17. 9. 2021

Mezinárodní strojírenský veletrh

C-ROADS: Česká republika řeší projekt, který učí auta spolu komunikovat

 

Česká republika je zapojena do mezinárodního projektu C-ROADS, jehož smyslem je – jednoduše řečeno – zlepšení plynulosti provozu a zvýšení bezpečnosti na evropských dálnicích, silnicích a v metropolích. Aktuálně je do projektu zapojeno 18 zemí a 43 měst. Sto tisíc kilometrů silnic a dálnic, městské křižovatky, vybrané železniční přejezdy, vozidla MHD a další osobní i profesní automobily – to vše je propojeno prostřednictvím kooperativního inteligentního systému dopravy C-ITS, který získává, vyhodnocuje a sdílí data a informace. V jednotlivých zemích momentálně probíhají pilotní projekty, které testují různé modelové dopravní situace. S nasazením systému do ostrého provozu se počítá v letech 2020-2021.


„Jde o komplexní a inovativní nástroj, který podpoří naše cíle v oblasti dopravy, což je posílení plynulosti dopravy, případně zvýhodnění či upřednostnění jednotek integrovaného záchranného systému. Důležitá je oblast bezpečnosti silničního provozu, C-ROADS nám může pomoci snížit množství nehod a jejich následky,“ uvedl dnes na tiskové konferenci Martin Vavřina, státní tajemník českého ministerstva dopravy. Jeho slova podtrhla i některá čísla – jen za letošní rok došlo na českých silnicích k 74 250 dopravním nehodám. Ve 170 případech číhalo nebezpečí na železničních přejezdech, kde si nehody vyžádaly 33 lidských životů.

Na dnešní tiskové konferenci „Učíme auta spolu komunikovat“ získali novináři představu o tom, co všechno v rámci projektu C-ROADS dělá Česká republika, i srovnání se situací v Maďarsku a Rakousku. V ČR existuje šest pilotních lokalit, kde je momentálně systém zkoušen.

Jedná se o vybraný úsek D1 v okolí Brna, kde se testují základní scénáře, jako je varování před dopravní zácpou nebo prací na silnici či upozornění na blížící se vozidlo hasičů nebo záchranky. V samotném Brně, kde bylo palubní jednotkou systému osazeno 11 vozidel a 31 pevných lokalit, se zkouší například varování při průjezdu vozidla na červenou, přičemž systém dokáže komunikovat i se semafory, umí vyhodnotit, kdy křižovatkou projede například hasičský vůz a ve správný čas rozsvítit zelenou. V Brně, Ostravě a Plzni se také zkouší varování různého druhu pro řidiče MHD, například pohyb chodců ve vozovce v okolí zastávek, místo možného střetu s protijedoucí tramvají a podobně.

Dalšími testovanými lokalitami jsou koridory mezi Rotterdamem, Frankfurtem a Vídní, čtyři železniční přejezdy v Ústeckém a Pardubickém kraji a také hraniční přechody. Řidič, který systém používá, by totiž vůbec neměl poznat, že přejel z jednoho státu do druhého a přitom musel zařízení znovu nastavovat nebo cokoliv podobného řešit.

Bronislav Kocman, vedoucí pracovitě IZS a služeb HZS Jihomoraského kraje, dnes na MSV komentoval video, které představovalo ukázku jízdy hasičského vozu, vybaveného již zmíněným systémem. „Projekt C-ROADS už funguje a pomáhá zachraňovat životy. Pro nás je důležitý čas, hasiči v Brně dojedou v průměru na místo zásahu za osm minut. Vidím i vizi pro město Brno. Dovedu si představit, že v každém našem voze budeme mít kooperativní jednotku, která bude pomáhat plynulé dopravě a my pojedeme k požárům na zelenou.“

C-ROADS Czech Republic

O vznik projektu C-ROADS Czech Republic se zasadilo Ministerstvo dopravy, které je jeho koordinátorem. Partnery jsou AŽD Praha, Brněnské komunikace, Ředitelství silnic a dálnic ČR, INTENS Corporation, O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Správa železniční dopravní cesty a ČVUT v Praze, Fakulta dopravní. Asociovanými partnery projektu jsou Škoda Auto, Dopravní podnik města Brna, Dopravní podnik Ostrava, Plzeňské městské dopravní podniky, RADOM a URC Systems.

Na jejich vzájemné spolupráci teď záleží, jak rychle a efektivně uvedou celý systém do reálné praxe a nakolik bude důvěryhodný a praktický i pro běžného uživatele. Ten je dnes zvyklý stáhnout si do svého mobilu navigační software typu Waze nebo používat Google Maps, C-ROADS je však odlišný v tom, že nezasahuje do řízení vozidla, ale řidiče především včas varuje před možnou nebezpečnou situací s využitím ověřených zdrojů.

Datum: 9.10.2019 10:04:00

Současně také

IMT
13.–17. 9. 2021


FOND-EX
13.–17. 9. 2021


WELDING
13.–17. 9. 2021


PLASTEX
13.–17. 9. 2021


PROFINTECH
13.–17. 9. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště