Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Business den Ruské federace

 

Dnes se v Rotundě pavilonu A uskutečnil Business den Ruské federace, který je tradiční platformou pro výměnu informací a podporu česko-ruské obchodní spolupráce. Hlavním organizátorem setkání je Komora pro hospodářské styky se SNS, která sdružuje 135 firem a podnikatelských subjektů. Na úvod Business dne vystoupili ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek a velvyslanec Ruské federace v České republice Alexander Vladimirovič Zmejevskij, který mimo jiné hovořil o vzniku Ruského exportního centra, představující nový systém podpory exportu. Oba pak kladně hodnotili spolupráci na úrovni regionů obou zemí.


„Spolupráce s regiony se osvědčila, českým firmám pomáhá a jsem rád, že i hejtmani krajů jsou v této oblasti aktivní,“ uvedl dnes mimo jiné český ministr průmyslu a obchodu. Ve svém vystoupení reflektoval vzájemné vztahy i pokles obchodu, který je poznamenán složitou mezinárodně politickou situací a ke kterému došlo zejména v posledních dvou letech. Čísla označil za znepokojivá, ať už v roce 2015 šlo o pokles obratu o 36 % a našeho vývozu o 42 %. Podle jeho slov tento trend pokračuje a je škoda, že se pozitivní hospodářská situace České republiky nepromítá více do exportu do Ruské federace a vzájemné obchodní výměny, což byl také jeden z cílů současné vlády.

Této problematiky se dotkl také Miloslav Stašek, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky, který připomněl léta 2003 až 1013, kdy vzájemný obchod mezi Českou republikou a Ruskou federací vzrostl desetinásobně. Za jednu z cest, jak zamezit dalšímu propadu posledních let, označil posílení ekonomické diplomacie, na jejíž projekty ministerstvo vyčlení v příštím roce více finančních prostředků. Posíleny budou také ekonomické úseky ambasád o místní ekonomické síly. Již nyní například tímto způsobem pracuje v Moskvě diplomatka, která se věnuje agrární oblasti.

Předseda představenstva Komory pro hospodářské styky SNS Jiří Demiš hovořil také o obchodních misích, které napomáhají novým kontaktům a dobrým hospodářským vztahům. Komora pro hospodářské styky SNS připravuje hned několik cest ve spolupráci s ministerstvy a Hospodářskou komorou České republiky. V nejbližších měsících je to zejména doprovodná podnikatelská mise s náměstkyní ministra zemědělství Jaroslavou Beneš Špalkovou do Ufy v Ruské federaci (11.-14. 10.), podnikatelská mise MZV do Jekatěrinburgu a Čeljabinsku (23.-27.10.) a také podnikatelská mise do Kazachstánu (Almaty, Astana, 20.-22.11.).

V rámci celodenního Business dne Ruské federace vystoupili zástupci ruských firem i regionů, například z Uljanovské či Sverdlovské oblasti, z Krasnodarského kraje či Republiky Tatarstán, prezentovány byly také investiční a exportní možnosti v Uralském regionu a západní Sibiři. Mezi dvacítkou přednášejících nechyběli další zástupci ruských i českých zastupitelských úřadů, bankovních institucí, advokátních kanceláří a podnikatelských subjektů.

Datum: 4.10.2016 15:00:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště