Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Business Den Ruské federace

 

Rotunda pavilonu A dnes přivítala významné hosty, kteří zavítali na Business Den Ruské federace. Nechyběl mezi nimi velvyslanec Ruské federace v České republice Sergej Borisovič Kiselev, velvyslanec České republiky v Ruské federaci Vladimír Remek, český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a řada dalších. Business Den Ruské federace, tato již tradiční událost pořádaná u příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu Komorou pro hospodářské styky se SNS, přinesla rekapitulaci aktuálního stavu ekonomických a obchodních vztahů mezi Českou republikou a Ruskem a dala příležitost k prezentaci zástupcům ruských regionů, svazů, organizací a podnikatelských subjektů.


Všichni řečníci se na úvod shodli na tom, že setkání se koná v době, která nepředstavuje pro vzájemný obchod obou zemí ty nejlepší časy. Ministr Mládek uvedl několik statistických čísel, které hovoří o poklesu exportu o 33 %, importu o 18 % a obratu o 25 %. Primárním důvodem je podle jeho slov pokles cen ropy. „Je to nepříjemné a snažíme se udělat maximum pro udržení obchodu s Ruskem,“ uvedl ministr Mládek. Vladimír Remek podotkl, že i přesto zůstáváme mezi zeměmi Evropské unie na 6. místě v exportu do Ruska, a z tohoto pohledu patříme ke špičce i v současných nelehkých podmínkách. Uvedl také několik příkladů úspěšné spolupráce, například při otevření nového závodu Volkswagen na výrobu motorů v Kaluze či podílu českých stavařů při stavbě letištního terminálu v Nižním Novgorodu. Velvyslanec Ruské federace Sergej Borisovič Kiselev ve svém vystoupení zmínil setkání prezidentů Putina a Zemana a také podtrhl význam obchodních misí. Ty se letos, podle slov předsedy představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS Jiřího Demiše, uskutečnily dvě, v květnu do Nižního Novgorodu a v červenci do Jekatěrinburgu.

Ministr Mládek ocenil také spolupráci krajů s ruskými regiony a vyzdvihl účast jejich zástupců na veletrhu v Brně, kdy se hovořilo například o exportních a investičních možnostech ve Sverdlovské oblasti, Jaroslavské oblasti, Pskovské oblasti, Uljanovské oblasti, Samarské oblasti či Republice Tatarstán. „Těší mne účast podnikatelů a zástupců regionů, která potvrzuje obrovský zájem o vzájemně výhodnou spolupráci,“ uvedl ministr Mládek. Ve svém vystoupení podtrhl význam strojírenského veletrhu, jehož se letos zúčastnila česká vláda i prezident Zeman, a hovořil také o aktuálních výzvách, jakými jsou stav českého technického školství, nedostatek kvalifikované pracovní síly v technických profesích a malý pokrok v zavádění vědeckých a výzkumných poznatků do praxe a obecně do ekonomiky. V neposlední řadě hovořil o konceptu Průmysl 4.0, který se stal výzvou a tématem nejen pro tento veletrh, ale i pro rozvoj průmyslové výroby v budoucnu.

Datum: 15.9.2015 16:45:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště