Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Business den Ruské federace s větší účastí ruských regionů

 

Business den Ruské federace, který tradičně při MSV v Brně pořádá Komora pro hospodářské styky se SNS ve spolupráci s dalšími institucemi, se dnes nesl v optimističtějším duchu než v posledních letech. Důvodů bylo hned několik – pozitivní ekonomický vývoj v obou zemích, vzrůstající dovoz i export do Ruské federace, zájem ruských regionů o spolupráci, potvrzený osobní účasti představitelů několika oblastí – Vladimirské, Sverdlovské, Nižegorodské, Uljanovské, Smolenské a republiky Tatarstán i zaplněný sál pavilonu Morava.


Business den se dotkl celé řady oblastí, související s obchodními a investiční aktivitami v Rusku. Na programu bylo téměř 30 vystoupení. Ruští zástupci představili jednotlivé regiony, hovořili o místním průmyslu, výrobním potenciálu, podmínkách pro investory i příležitostech pro české firmy. Například Gubernátorka Vladimirské oblasti Světlana Jurjevna Orlova představila průmyslovou oblast v centru Ruska s 1,4 miliony obyvateli jako místo, ve kterém se rozvíjí strojírenství, vyrábí kolejnice, soustruhy, sklo či léčiva. Na Business dni uvedla i několik příkladů spolupráce se zahraničními firmami, například při výrobě autobusů, elektromotorů nebo čokolády. Zmínila také úspěšně se rozvíjející obchodní vztahy s  výrobcem traktorů – společností Zetor či firmou Hamé. Seminář potvrdil důraz na zakládání společných podniků a tlak na lokalizaci výroby do Ruska. 

Mnozí z účastníků včetně Velvyslance Ruské federace v České republice Alexandra Vladimiroviče Zmejevského a českého ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka pozitivně hodnotili obnovení činnosti česko-ruské mezivládní komise, jejíž jednání proběhlo letos v květnu v Moskvě. „Jsem rád, že se komise bude opět scházet v ročních intervalech a že budeme v dialogu pokračovat příští rok v Praze,“ potvrdil ministr Havlíček, který se setkal ráno se zástupci ruských regionů na tradiční snídani před samotným Business dnem.

 „Jsem rád, že pozvání na Business den přijala řada významných hostů z obou zemí. Za dvacet let, co komora existuje, se na trhu změnila spousta věcí. Ale co se nemění, je náš cíl – podpora podnikatelských subjektů při jejich aktivitách v Rusku,“ uvedl mimo jiné Jiří Demiš, předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS. Připomněl také význam podnikatelských misí, které jsou jednou z klíčových oblastí komorové činnosti. Letos se uskutečnily do Ruska již tři – jedna pod záštitou ministerstva zemědělství, dvě ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. „V polovině října se uskuteční podnikatelská mise do sibiřských měst Tjumeň a Omsk a v listopadu se očekává oficiální návštěva prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Součástí této návštěvy bude doprovodná mise podnikatelů. Už teď je o ni mimořádný zájem,“ uvedl Jiří Demiš.

„Každá návštěva hlavy státu otevírá novou etapu v bilaterálních vztazích. Věřím, že tomu tak bude i v tomto případě,“ potvrdil na setkání Miloslav Stašek, náměstek ministra zahraničních věcí. Ten připomněl, že Rusko je pro Českou republiku 11. nejvýznamnějším obchodním partnerem a zaujímá 2. místo mezi zeměmi mimo EU. Uvedl také, že Česko má v Rusku historicky velmi dobré jméno. „To ale nebude trvat věčně. Je třeba neztratit stávající kontakty,“ dodal náměstek ministra.

Datum: 10.10.2017 16:15:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště