Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Business den Běloruska

 

Business den Běloruska patří k tradičním akcím, které v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu pořádá Komora pro hospodářské styky se SNS s cílem posílit vzájemnou spolupráci, obchodní vztahy i informovanost o situaci na obou trzích. „V tomto směru hraje významnou roli česko-běloruská smíšená komise, jejíž deváté zasedání se uskutečnilo letos v květnu,“ uvedl na úvod setkání Jiří Demiš, předseda představenstva komory, který také pochvalně hovořil o spolupráci se zastupitelskými úřady obou států.


Brněnského Business dne se zúčastnili běloruští hosté v čele s náměstkem ministra zahraničních věcí Jevgenijem Šestakovem a běloruským velvyslancem v České republice Valerijem Kurdjukovem. Hlavními řečníky za českou stranu byli Jiří Koliba, náměstek ministra průmyslu a obchodu, Miloslav Stašek, náměstek ministra zahraničních věcí, a Milan Ekert, velvyslanec České republiky v Bělorusku.

Jiří Demiš dnes také připomněl některé z aktivit, zejména loňskou návštěvu tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Mládka v Minsku a Gomelu, doprovázenou misí 40 podnikatelských subjektů, a také letošní jarní misi do Minsku a Brestu za účasti náměstka Koliby, jejíž součástí bylo i podnikatelské fórum a B2B jednání. „V posledním období probíhá mezi oběma státy intenzivní dialog, nicméně i přes zřetelný zájem se nám příliš nedaří posunout vzájemnou obchodní výměnu,“ konstatoval Miloslav Stašek.  V Bělorusku je aktuálně zaregistrováno téměř 200 českých podniků. 

Výsledky vzájemného obchodu i exportu mezi Českou republikou a Běloruskem poznamenal v nedávné minulosti i propad běloruské ekonomiky, který začal v roce 2014 a citelně se projevil i v následujících dvou letech. Na dnešním podnikatelské dni zaznělo, že statistiky z konce roku 2016 ukazují odražení ode dna a náznak postupného ekonomického růstu. Jevgenij Šestakov dnes také podtrhl, že Bělorusko má zájem o zakládání společných podniků a hledá zahraniční investory, kdy například zářijového investičního fóra v Minsku se zúčastnili zástupci třiceti zemí. Pozval také přítomné podnikatele na běloruské investiční fórum, které se za podpory EU uskuteční v říjnu ve Štrasburku.

S účinností od února letošního roku zrušilo Bělorusko vízovou povinnost pro občany 80 zemí včetně všech členských států Evropské unie a České republiky, kteří přicestují do Běloruska přes Národní letiště Minsk (kromě letů z Ruska). Pobyt  bez víza nesmí přesáhnout dobu 5 dnů. „Doufám, že ke konci příštího roku bude doba pobytu bez víza zvýšena z pěti na deset dní,“ uvedl dnes náměstek ministra.

Datum: 11.10.2017 17:00:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště