Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
5.-9.10. 2020

Mezinárodní strojírenský veletrh

Business den Běloruska

 

Dnes se na mezinárodním strojírenském veletrhu uskutečnil Business den Běloruska. Hlavními tématy dvanácti vystupujících byl rozvoj česko-běloruského obchodu, prezentace investičních a obchodních možností spolupráce v Grodněnské oblasti, legislativa a také podmínky pro poskytování exportních úvěrů a financování exportu. Zájem ö Business den byl značný, účastníci zaplnili celý sál Morava. Reprezentativní bylo i zastoupení řečníků. Slavnostního otevření Business dne se zúčastnil běloruský velvyslanec v České republice Vasyl Markovič, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Vladimír Bärtl a celá řada významných hostů z veřejného i podnikatelského sektoru.  

V samotném úvodu vystoupil Václav Petříček, předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS. Mj. hovořil o tom, že Bělorusko patří z hlediska strategie české exportní politiky k tzv. zájmovým zemím, a potvrdil, že Komora je připravena ke spolupráci ve všech oblastech. Zdůraznil také důležitost podnikatelských misí, které vedou k poznání místního podnikatelského prostředí.

Velvyslanec Markovič vyjádřil přání, aby se Business den Běloruska stal každoroční akcí při mezinárodním strojírenském veletrhu a aktuální spolupráci mezi Běloruskem a Českou republikou doložil sérií čísel. Obrat 591 mil. USD v roce 2013 i objem investic větší než 350 mil. USD označil za dobré indikátory, stejně tak jako čtyři desítky aktuálně běžících společných projektů. Bělorusko je podle jeho slov spolehlivý partner. „Za posledních deset let jsme nemuseli řešit ani jeden pojistný případ,“ uvedl velvyslanec Markovič. Připomněl také, že v roce 2015 vstoupí v platnost dohoda o euroasijské unii mezi Běloruskem, Ruskem a Kazachstánem.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Vladimír Bärtl potvrdil zájem českých firem o běloruský trh a také to, že ze strany MPO existuje podpora společným projektům. Do Brna dnes přijeli i ředitelé významných podniků z Grodněnské oblasti a její politická a ekonomická reprezentace. Zástupci regionu hovořili o připravenosti běloruské strany k vytváření společných podniků a spolupráci firem, například v oblasti zpracování kovů, výroby automobilových dílů či zemědělských strojů. Vystoupení Jurije Šulejka, místopředsedy oblastního výkonného výboru Grodněnské oblasti, a Sergeje Tkačenka, vedoucího investičního oddělení volné ekonomické zóny „Grodnoinvest“, byla zaměřena na představení regionu, který hraničí  s Litvou a Polskem a od Baltskho moře ho dělí jen 400 km. Především však hovořili o potenciálu v oblasti investic a obchodu. „S Českou republikou dnes spolupracujeme málo, obrat činí 27 mil. USD, z čehož dovoz do Česka představuje 9,5 mil. USD a český export 17 mil. USD,“ uvedli zástupci regionu, kteří by rádi viděli nárůst těchto čísel. Na závěr nezůstali jen u strojírenství a připraveného prostředí pro investice v regionu, ale krátce představili i investiční možnosti v oblasti turismu.

Datum: 1.10.2014 16:00:00

Současně také

IMT
5.-9.10. 2020


FOND-EX
5.-9.10. 2020


WELDING
5.-9.10. 2020


PLASTEX
5.-9.10. 2020


PROFINTECH
5.-9.10. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště