Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
7.-11.10. 2019

Mezinárodní strojírenský veletrh

Business Day Ruské federace 2013: Příležitosti v ruských regionech a spolupráce v oblasti jaderné energetiky

 

Letošní, v pořadí již desátý Business Day Ruské federace při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, začal dnes dopoledne za přítomnosti místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky Přemysla Sobotky,  mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ruské federace v České republice Sergeje Borisoviče Kiseljova a českého ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialy. Program, zaměřený zejména na rozvoj česko-ruské obchodně ekonomické spolupráce, na příležitosti vstupu českých firem na trh regionů Ruské federace a podporu českého exportu, se letos rozšířil o Evropské fórum dodavatelů jaderného průmyslu „Atomex-Evropa“.

Obchodní den Ruské federace začal v sále veletržní Rotundy plenárním zasedáním, na němž vystoupilo deset řečníků. Úvodní slovo patřilo předsedovi představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS Václavu Petříčkovi, který vyzdvihl skutečnost, že Ruská federace patří k prioritním zemím v rámci exportní strategie České republiky. Hovořil také o tom, že zejména v posledních letech objem vzájemného obchodu roste. Zatímco v roce 1993, kdy se konal historicky první Obchodní den Ruské federace, byl obrat 1,8 mld. USD, loni čísla hovoří o 14 mld. USD. Tento pozitivní trend potvrdil i ministr průmyslu Jiří Cienciala, který označil současné česko-ruské vztahy za stabilní a bez bariér. Hovořil také o připravovaném zasedání Česko-ruské mezivládní komise, která by se měla sejít v Praze v listopadu tohoto roku.

Velký důraz kladli řečníci na spolupráci českých firem v ruských regionech. Na programu obchodního dne byly představeny možnosti spolupráce v Republice Udmurtie, v Rostovské oblasti, Kemerovské oblasti, Tulské oblasti a Čuvašské republice. „Vlastní obchod se odehrává v ruských regionech. Mnozí naši podnikatelé tam fungují, vytvářejí společné podniky, a to je dobře,“ uvedl dnes Přemysl Sobotka s tím, že politikové by neměli podnikatelům klást překážky, ale naopak jim z obou stran otevírat dveře. Po čtyřech letech se na Mezinárodní strojírenský veletrh vrátil i europoslanec Vladimír Remek, který hovořil o spolupráci EU a Ruska na konkrétních projektech.

To, co je podnikateli dlouhodobě vnímáno jako překážka, je současná vízová politika. Martin Klučar, Chargé d´affaires ČR v Ruské federaci v této souvislosti uvedl, že v rámci možností se český úřad snaží vyřizování víz urychlit a zlepšit, víza je možné získat v 17 centrech a 125 spolupracujících kancelářích. Zájem ruských občanů o Českou republiku je velký. Jen v loňském roce vydala česká ambasáda na 320 tisíc víz, čímž se zařadila v zájmu o zahraniční země na páté místo za sousední Finsko a oblíbené turistické destinace, jakými jsou Španělsko, Itálie a Řecko.

Ruský velvyslanec Sergej Borisovič Kiseljov přivítal současný formát Obchodního dne, kdy na plenární zasedání navazuje jednání v sekcích, nově na téma spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Na plenárním zasedání se tohoto aktuálního tématu dotkl Kirill Komarov, zástupce generálního ředitele státní korporace „Rosatom“, Vadim Machov, prezident otevřené akciové společnosti „OMZ“ a Lubomír Gogola, člen Výkonné rady Národního strojírenského klastru, který hovořil o zapojení více než tří desítek českých firem do přípravy nabídek pro výstavbu jaderné elektrárny Temelín. „Hodně mluvíme o Temelínu, neboť se jedná o důležitý projekt, ale máme také zájem o spolupráci v zemích třetího světa,“ uvedl Lubomír Gogola. O tom, že Rusko je významným obchodním partnerem, hovořil na závěr zasedání i Petr Zemánek, ředitel Svazu strojírenské technologie, který uvedl i konkrétní příklady aktuální spolupráce českých podniků z oblasti obráběcích strojů. Na závěr plenárního zasedání bylo podepsáno Memorandum o součinnosti mezi Centrem spolupráce pro mírové využití atomu Českého vysokého učení technického v Praze a ZAO „Rusatom-Overseas“, které je příslibem kvalitnější přípravy absolventů pro jejich budoucí práci v oblasti jaderných zařízení.

Datum: 8.10.2013 15:00:00


Současně také

Transport a Logistika
7.-11.10. 2019


ENVITECH
7.-11.10. 2019

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště