Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
5.-9.10. 2020

Mezinárodní strojírenský veletrh

Běloruský Business den ve znamení restartu obchodní spolupráce

 

Dnešní Business den Běloruska se nesl ve znamení úvah o tom, jak zlepšit současné obchodní vztahy mezi Českou republikou a Běloruskem a jak po zrušení sankcí EU vůči Bělorusku navázat na ekonomicky úspěšnější roky. Vystupující se shodli na tom, že Česká republika má s Běloruskem řadu společných rysů, počínaje počtem obyvatel, tranzitní polohou či exportně orientovanou ekonomikou, že české výrobky mají v Bělorusku dobrý zvuk a že potenciál spolupráce ve všech odvětvích doprovází politická podpora.


Zájem o restart obchodních vztahů podtrhla účast celé řady významných hostů v čele s velvyslancem Běloruska Valerijem Kurdjukovem, velvyslancem České republiky v Bělorusku Milanem Ekertem, místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vojtěchem Filipem a náměstků ministerstev průmyslu a obchodu a zahraničí obou zemí. „Chtěl bych poděkovat Komoře pro hospodářské styky se SNS za organizaci dnešního dne. Jedná se o důležitý praktický krok pro to, aby naše vzájemné obchodní vztahy mohly jít dopředu. Chtěl bych potvrdit, že se rádi budeme podílet na projektech, které jsou připraveny,“ řekl dnes mimo jiné náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa.

Aktuální čísla naznačují, že posunout se k lepším statistikám nepůjde ze dne na den. Jak ve svém úvodním vystoupení uvedl Jiří Demiš, předseda představenstva Komory, meziroční srovnání prvních sedmi měsíců roku 2015 a 2016 nevypadá příliš dobře. „Jestliže zahraniční obrat za loňských prvních sedm měsíců dosáhl 5,6 mld. korun, tak letos to bylo 4,8 mld. korun. U vývozu i dovozu jsme zaznamenali pokles, vývoz byl nižší zhruba o 400 milionů, u dovozu také zhruba a 400 milionů. Celkový obrat zahraničního obchodu mezi Českou republikou a Běloruskem nedosahuje z hlediska celkového obratu České republiky žádných výrazných čísel. Na druhé straně je pravdou, a to není zanedbatelné, že česko-běloruské obchodní vztahy nejsou zatíženy nesplacenými pohledávkami,“ uvedl Jiří Demiš. „Naším cílem a hlavním úkolem je podpora českých podnikatelských subjektů na trzích SNS, kde, doufejme, Bělorusko začne zaujímat lepší pozici.“

Poslanec Vojtěch Filip, inspirován také rychlovlaky v čínském veletržním pavilonu, dnes rozvedl myšlenku rychlého železničního spojení mezi Českou republikou a Běloruskem jako součást evropského dopravního projektu a ideu společného česko-běloruského terminálu, jenž by pro firmy znamenal přínos v oblasti dopravy.  Na dnešním jednání také zaznělo, že spolupráce s Běloruskem otvírá pro Českou republiku přístup na trh se 180 miliony obyvatel. Bělorusko je od začátku roku 2015 členem Euroasijského ekonomického svazu spolu s Ruskou federací, Kazachstánem, Arménií a Kyrgyzstánem.

Datum: 5.10.2016 13:15:00

Současně také

IMT
5.-9.10. 2020


FOND-EX
5.-9.10. 2020


WELDING
5.-9.10. 2020


PLASTEX
5.-9.10. 2020


PROFINTECH
5.-9.10. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště