Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Automatizace, robotizace, digitalizace

 

Veletržní expozice opět ukáží budoucnost průmyslu a progresivní směry, kterými se dnes výroba ubírá. Hlavním tématem ročníku byl vyhlášen Průmysl 4.0 a věnuje se mu řada vystavovatelů. Které expozice a exponáty byste se neměli nechat ujít?

Společnost Siemens, která doposud nechyběla na žádném ročníku MSV, se tentokrát zaměří na portfolio technologií pro segment stavby obráběcích strojů. V pavilonu P názorně předvede, jak lze s využitím digitálních technologií Siemens zefektivnit výrobu a zároveň co nejvíce snížit dobu uvedení produktu na trh při zachování jeho kvality. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku reálné aplikace virtuálního světa v průmyslovém procesu. Na modelu obráběcího stroje řízeného systémem Siemens uvidí, jak tento systém dokáže pomocí digitalizace zefektivnit proces výroby v segmentu obrábění. Ale nepůjde zdaleka jen o obrábění, ale o celý přístup k digitální výrobě.

Společnost KUKA Roboter představí mobilní robot, který nepotřebuje kabely, dokáže se samostatně pohybovat v prostoru a bezpečně spolupracovat s člověkem jako jeho výrobní asistent. Mobilní robot KMR iiwa (zkratka pro KUKA Mobile Robotics inteligent industrial working assistant) v sobě zahrnuje autonomní mobilní platformu. Integrovaný systém navigace v kombinaci s bezpečnostními laserovými skenery mu umožňuje včasnou detekci překážek.

Společnost FANUC premiérové představí spolupracujícího robota FANUC CR-35iA. což je průmyslový robot s užitečným zatíženým 35 kg umožňující spolupráci s člověkem bez ochranných plotů. Další novinkou je průmyslový robot R-2000iC/210F. Tento šestiosý robot s dosahem 2 655 mm a nosností 210 kg obohacuje řadu R-2000, která díky vysokému výkonu a vysoké nosnosti v rozsahu 100 až 250 kg nabízí dokonalé řešení v nejrůznějších aplikacích vyžadujících vysoké užitečné zatížení.

Přípravu na veletrh nepodcenila ani společnost ABB Česká republika. V pavilonu G2 představí robot IRB 8700 s nosností až 1000 kg. Tento historicky největší robot ABB je vybaven pokročilou technologií pro řízení pohybu při vysokých momentech setrvačnosti a automaticky přizpůsobí svou rychlost hmotnosti a rozměrům manipulovaných dílů. Další novinkou je rychlý, nákladově efektivní a vysoce přesný SCARA Robot IRB 910SC. Tento nejnovější přírůstek do rodiny malých robotů od ABB má nosnost až 6 kg a dodává se ve třech konfiguracích. Je určen pro aplikace, které vyžadují rychlé a vysoce přesné pohyby, jako je například zakládání malých dílů nebo manipulace s léčivy. Společnost ABB se pochlubí také robotickou 3D měřicí buňkou FlexInspect pro jednoduchou kontrolu kvality přímo během výroby.

Švýcarská společnost Stäubli si letošní ročník MSV vybrala pro středoevropskou premiéru nové generace bezpečných robotů TX2, které díky celé řadě jedinečných bezpečnostních technologií umožňují opravdovou spolupráci člověka se strojem bez omezení produktivity a rychlosti výroby. Světovou premiéru měly tyto údajně nejrychlejší bezpečné roboty na světě letos v červnu. Na stánku v pavilonu G1 se návštěvníci seznámí také s prvky Smart Factory, získají zkušenosti s Průmyslem 4.0 a vyzkouší si spolupráci člověka se strojem.

Se zajímavými exponáty z oblasti robotizace přichází také společnost Comau Czech. Racer3 je silný, vysokorychlostní, šestiosý kloubový robot s nosností 3 kg a dosahem až 600 mm. Je vytvořen z maximálně pevného hliníku, což mu krom vysoké odolnosti zaručuje také velmi lehkou konstrukci. Váží pouze 30 kg a může tak být umístěn na stěny, stropy či nakloněné roviny. V oblasti obecného průmyslu najde své uplatnění především v aplikacích montáže, manipulace, obsluhy strojů, dávkování či Pick&Place.

Další robot Arc4 přináší zákazníkům jedinečnou technologii průchozího zápěstí. Tato technologie díky 100% integrované kabeláži umožňuje kompaktnější rozměry robotického pracoviště, nízké náklady na údržbu a vyšší výkony. Krom těchto vlastností robot Comau Arc4 disponuje také horizontálním dosahem 1.951 mm, maximální nosností na zápěstí 5 kg a dodatečnou nosností na rameni 10 kg. Robot Comau Arc4 je primárně určen pro aplikaci obloukového svařování.

Fanoušci dronů jistě nevynechají návštěvu stánku společnosti Hotset ČR. Optris® PI LightWeight kit byl vyvinut pro letecké aplikace měření teploty pomocí bezpilotních prostředků UAV (dronů), s jejichž pomocí je poprvé možné nahrávat a zpracovávat radiometrická videa ve vysoké kvalitě. Unikátní kit se skládá z odlehčeného miniaturního PC z řady optris PI NetBox a termokamery optris PI 400/PI 450 se širokoúhlým 62° objektivem. Díky celkové hmotnosti 380 g je tento produkt nejlehčí na trhu a ideální pro použití ve spojení s drony. Systém nabízí kompletní radiometrickou inspekci v rozlišení 382 x 288 pixelů při rychlosti snímkování 12 ms.

Další z celé řady novinek na stánku společnosti Hotset je nejmenší termokamera na světě s VGA rozlišením. Termokamera optris® PI 640 nahrává radiometrická videa a snímky s optickým rozlišením 640 x 480 pixelů.

S novinkami pro oblast měření přichází společnost PRIMA Bilavčík. HIMALAYA PRECISCAN slouží ke 3D skenování, které umožňuje rychlý a přesný sběr 3D. Tato metoda přináší zkvalitnění a zrychlení interních postupů při modelování, simulacích, vizualizacích, výrobě a kontrole vyráběných dílů. Přístroje značky Werth pak umožňují nahlédnout do multi-materiálových dílů, typicky v kombinaci kovu a plastu. Měřicí software realizuje postupně dva CT skeny se specifickým nastavením spektra pro danou kombinaci materiálů a následně dojde ke sloučení a rekonstrukci v jeden výsledný. Celkový objemový sken může být využit pro kontrolu rozměrů v libovolném řezu s použitím 2D zpracování kontury obrazu. Patentovaný postup pro lokální detekci hrany může také posloužit k extrakci 3D mračna bodů pro celý díl. Redukcí artefaktů ve skenu lze měřit rozměry mezi různými materiály a snížit nejistoty měření.

Návštěvu si jistě zaslouží také stánek VUT v Brně v pavilonu Z. Mezi jinými zajímavými exponáty zde nebude chybět třeba ATEROS (Autonomous-Telepresence Robotic System) - systém několika robotů, které slouží k průzkumu nedostupných či nebezpečných oblastí. Další novinkou z centra CEITEC VUT je přístroj Sci-Trace zaměřený na prvkovou analýzu vzorků moderní metodou spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS). Pevné, plynné i kapalné vzorky jsou analyzovány rychle, bezkontaktně a bez nutnosti speciální přípravy. V oblasti strojírenství se uplatní jiný zajímavý exponát - zdroj elektrické energie, který dokáže využít všudypřítomnou energii z okolí a přeměnit ji na užitečnou elektrickou energii pro bezdrátové aplikace. Nejen návštěvníky z řad odborné veřejnosti pak jistě zaujme humanoidní robot vytisknutý na 3D tiskárně.

Datum: 2.10.2016 19:00:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště