Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ABB představuje YuMi®, prvního robota na světě, který dokáže spolupracovat s člověkem

 

Robot YuMi od společnosti ABB předznamenává novou éru robotických spolupracovníků, kteří dokáží spolupracovat s člověkem na stejných úkolech při zachování maximální bezpečnosti. Robot YuMi představuje další krok strategie Next Level společnosti ABB.

ABB, přední společnost působící v oblasti energetiky a automatizace, představuje YuMi, prvního průmyslového robota se dvěma pažemi, který dokáže skutečně spolupracovat s člověkem.

Uvedení robota YuMi je dalším krokem strategie Next Level společnosti ABB, která se zaměřuje na udržitelnou tvorbu hodnoty. Strategie ABB je založená na třech klíčových oblastech, kterými jsou udržitelný růst, neustálé zvyšování produktivity a obchodně zaměřená spolupráce.

V roce 1974 společnost ABB představila první mikroprocesorem řízený a plně elektricky poháněný průmyslový robot na světě, a zahájila tím moderní robotickou revoluci. ABB má nyní instalovanou základnu více než 250 000 robotů po celém světě. Uvedením robota YuMi ABB opět posouvá hranice kybernetické automatizace významným rozšířením řady průmyslových procesů, které lze pomocí robotů automatizovat. YuMi je výsledkem několikaletého výzkumu a vývoje a mění způsob vzájemné interakce mezi lidmi a roboty.

Jen málo výrobních oblastí se vyvíjí tak rychle jako montáž drobných součástí. Zejména v oblasti elektroniky poptávka po výrobcích prudce vzrostla a převýšila nabídku kvalifikované pracovní síly. Běžné způsoby montáže ztrácejí na hodnotě a výrobci považují za strategickou i ekonomickou nutnost investovat do nových řešení.

Agentura BCG Research například předpovídá, že do roku 2025 nástup pokročilých robotů  zvýší produktivitu v mnoha odvětvích až o 30 % a sníží celkové náklady na pracovní sílu o 18 % i více, a to v zemích jako je Jižní Korea, Čína, Spojená státy, Japonsko a Německo.

Záměrem konstrukčního řešení robota YuMi bylo sice uspokojit požadavky na pružnou a rychlou výrobu v odvětví spotřební elektroniky, ale lze jej velmi dobře využít při jakékoli montáži malých součástek. Má dvě paže, ohebné ruce, univerzální systém podávání součástí, lokalizaci součástí založenou na kamerovém systému, jednoduché programování učením a moderní přesné ovládání pohybu.
Díky bezpečné konstrukci dokáže YuMi velmi úzce spolupracovat s člověkem. Má lehkou, ale pevnou kostru z hořčíkové slitiny, kterou pokrývá pružný plastový plášť. YuMi je kompaktní, má lidské rozměry a lidské pohyby. Lidé, kteří s ním spolupracují, se tak cítí bezpečně a příjemně. A to je mimo jiné vlastnost, pro niž YuMi získal prestižní ocenění „Red Dot“ za nejlepší produktový design.
Jestliže YuMi zaznamená neočekávanou kolizi například s lidským spolupracovníkem, dokáže svůj pohyb zastavit v řádu milisekund. Pohyb pak lze obnovit stejně snadno, jako když stisknete na dálkovém ovladači tlačítko „play“. YuMi nemá žádná místa, kde by mohlo dojít k přiskřípnutí, takže při pohybu robota a manipulaci se součástmi nemůže dojít ke zranění či škodám.

ABB je předním světovým dodavatelem technologií pro energetiku a automatizaci. Umožňuje zákazníkům ze sféry energetiky, průmyslu, dopravy a infrastruktury zlepšit jejich výkonnost při současném snížení dopadu na životní prostředí. ABB Group má kolem 145 000 zaměstnanců v téměř 100 zemích světa. V České republice působí v osmi lokalitách a zaměstnává více než 3300 lidí.

www.abb.cz/robotika

Datum: 3.6.2015 13:52:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště