Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

3D tisk jako technologie budoucnosti. Co si nachystaly firmy z „áčka“ na MSV 2019?

 

Celé jedno křídlo pavilonu A1 zabraly nejnovější trendy z 3D tisku. Víc jak desítka firem zde nabízí své vize, kudy se v současnosti ubírá směr této progresivní technologie. Pojďme se podívat na některé z nich. Tu největší 3D tiskárnu - a to v evropském měřítku - pak najdete na volné ploše K.

Profesionální řešení od MCAE

Největší prostor zabírá firma MCAE, jež má svůj stánek rozdělený na několik divizí –CAD/CAM, 3D optické měření a  3D tisk. To vše také nabízí jako služby.  Do portfolia firem patří modely 3D tiskáren, z nichž mnoho je ke shlédnutí právě na MSV. „S těmi nejmenšími a nejlevnějšími tiskárnami cílíme na školy nebo menší podniky. Práce s nimi je totiž velmi jednoduchá a nenáročná,“ popisuje marketingová specialistka Kristýna Homolová.

Do portfolia firmy spadají i stolní tiskárny MakerBot, například model Method tiskne až 2x rychleji než ostatní stolní 3D tiskárny. Firma nabízí také profesionální tiskárny od Stratasys, jejíž nejnovější model F120 z řady F123 s jednoduchým ovládáním typu zapoj-a-tiskni si mohou návštěvníci zblízka prohlédnout. Zajímavostí expozice je také vytištěná maska na bojové vozidlo Patriot II od Excalibur Army, který firma tiskla na tiskárně Stratasys F900. „Pro firmu to byl velký přínos, jelikož by standardní metodou strávili měsíc. My jsme ji vytiskli za dva dny,“ vysvětluje Homolová. Stratasys J750 zase umožňuje vytištění výrobku v přesné barvě. „U některých 3D tiskáren barva ne vždy odpovídá návrhu. Pokud by nám například přišla zakázka s tím, že chce zákazník barvu loga Coca-Coly, tak je tato tiskárna schopna její přesné reprodukce,“ dodává Homolová.

Ke shlédnutí je i Studio System+,  což je 3D tiskárna pro tisk z kovu v kancelářském prostředí nebo ATOS ScanBox, jenž provádí optické 3D měření, pomocí kterého lze například replikovat díly v automobilovém průmyslu.


Chytrý a dynamický Trilab

Firma Trilab na veletrhu představuje elegantní model 3D tiskárny s názvem DeltiQ 2. „Tiskárna funguje na bázi delta kinematiky, kdy se trysková hlava pohybuje mimořádně rychle. V kombinaci s podložkou to zaručuje nepohyblivost předmětu, čímž nedochází při tisku k nedokonalostem,“ předvádí výrobek vedoucí prodeje Michal Boháč. Funkce se dají nově ovládat přes mobilní aplikaci nebo přes webové rozhraní na PC.

PRUSA pro domácí kutily a modeláře

Na své si přijdou i domácí kutilové, kteří mají 3D tisk jako koníček. Prusa Research zde prezentuje tři přístroje. Návštěvních mohou vidět v akci nejnovější model MK3S i v rozšířené verzi, který umožní tisk až pěti materiálů současně. Model SL1 zase používá UV LED technologii pro vytvrzení tenkých vrstev pryskyřice, která umožňuje tisknout jednotlivé detaily s velkou přesností.

SolidVision školám

Své místo má na veletrhu i vzdělávání. Firma SolidVision sídlící mimo A2 i v pavilonu P ukazuje  akademické 3D skenování určené pro žáky škol, kteří by si chtěli vyzkoušet třeba základy kontroly kvality nebo reverzní inženýrství. „V CNC učebně si zase mohou studenti osahat práci v softwaru Solid Works až po nahrání návrhu k tisku,“ přiblížil technicko-obchodní konzultant Václav Holeček. Univerzita Palackého zase na tiskárně MARK X7 demonstruje tisk pro ty, kteří si nemohou dovolit pořídit vlastní tiskárnu, ať už jsou to studenti, nebo jednotlivé firmy.

Monstrozní Colossus

Jedno z největších lákadel týkající se 3D tisku je ale umístěno na volné ploše K, a to tiskárna Colossus, která k 3D tisku využívá recyklovaný granulát z PET lahví. „Momentálně tiskneme jeden a půl metrovou vázu, v příštích dnech ještě stihne vytvořit nějaký kus nábytku,“ uzavírá Philippe Merillet z belgické firmy The One Project, která tiskárnu vyvíjí. Na výstaviště obří 3D tiskárnu přivezla společnost 3Dees Industries a pro svou expozici má také svůj vlastní designový pavilon.

Datum: 9.10.2019 19:45:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště