Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

3D tisk hýbe veletrhem

 

Novým a velmi aktuálním tématem letošního MSV je 3D tisk, na který se zaměřila nejen dvoudenní odborná konference 3D Print Days, ale také výstavka ve foyer pavilonu P. Perspektivní odvětví nachází uplatnění ve stále více oborech včetně průmyslové výroby.

Historie prostorového tisku sahá až do roku 1984, kdy byla představena první technologie, ale k bouřlivému rozvoji oboru došlo až v posledních pěti letech. Konkrétně v roce 2012 celosvětový trh se 3D tiskem meziročně vzrostl o 28,6 procenta na více než 2,2 miliardy dolarů. Růst zájmu je spojen na jedné straně se stále se rozšiřující škálou využití a samozřejmě také se stále dokonalejšími technologiemi. 3D tisk je vlastně laické označení pro tzv. aditivní výrobu, při níž výsledný produkt vzniká postupným nanášením stavebního materiálu po velmi tenkých vrstvách vzájemně spojených zpravidla tavením či lepením. Škála technologií je velmi široká a sahá od levnějších jako extruze tavení plastového nebo kovového drátu až po spékání práškového materiálu laserem nebo velmi přesnou světelnou polymerizaci. Jejich společnou výhodou je možnost kusově vyrábět věci a tvary, které by konvenčními technologiemi jako například obráběním ani vyrobit nešlo, a to při výrazně nižších nákladech. Podle technologické a tím i finanční náročnosti se liší kvalita výsledných produktů, ale stále se pro ně nacházejí další a další možnosti uplatnění, od strojírenství a dopravy přes medicínu až po módní průmysl.

„Původním motivem rozvoje 3D tisku byla rychlá výroba prototypů. Ta má sice stále zásadní postavení, ale v současnosti tvoří již jen přibližně třetinu využití 3D tisku,“ uvedl v úvodu veletržní konference 3D Print Days Jan Homola, šéfredaktor časopisu Konstruktér a serveru www.3d-tisk.cz. Velmi zajímavé je podle něj uplatnění v oblasti medicíny, kde se touto cestou vyrábějí například kostní náhrady. Módní průmysl tyto technologie využívá ve šperkařství, ale také třeba při vývoji obuvi. Velký rozvoj zažívá fotorealistický prostorový tisk z papíru, který se uplatní všude tam, kde již nestačí počítačová vizualizace, ale je potřeba ověřit tvar a vzhled budoucího produktu na prostorovém modelu. Jako výrobní technologie se 3D tisk hodí především pro výrobu prototypů a kusovou či malosériovou výrobu. Zajímavé aplikace zde hledá NASA, která do vývoje těchto technologií investuje obrovské částky a chce je využít v kosmických misích pro tisk potřebného nářadí, chybějících součástek, ale třeba také jídla v pozemské podobě.

Výsledkem boomu oboru je jeho demokratizace a zlevnění 3D tiskáren až na částku přibližně 30 tisíc korun. Díky tomu se jich v současné době po celém světě prodalo již přibližně sto tisíc, ale odborníci přesto varují před přílišným optimismem. „Zatímco v letech 2008 až 2011 růst v této kategorii činil ročně kolem 364 procent, vloni spadl na 46,3 procent. I za takové číslo by vám v mnoha jiných segmentech stále utrhali ruce, ovšem oproti předchozímu vývoji to je signifikantní propad, zřetelný tím spíše, kolik zajímavých produktů a služeb 3D tisku v této cenové hladině bylo v roce 2012 představeno,“ míní Jan Homola a zároveň varuje před matením veřejnosti. 3D tisk sice má obrovskou budoucnost v průmyslovém využití, ale v domácích podmínkách od něj nelze očekávat příliš mnoho. Osobní 3D tiskárny využijí například samostatně pracující konstruktéři, designéři či zubní laboranti, smysl mají také uve školství. Do budoucna se jako perspektivní jeví rovněž rozvoj tzv. komunitního 3D tisku, prostorové obdoby současných copy center, kde si zákazník bude moci zadat kusovou výrobu například rozbité součástky nebo originálního dárku.

Konference 3D Print Days navázala na loňský první ročník a poprvé se konala jako dvoudenní. Zaznělo zde přes dvacet zajímavých přednášek věnovaných především aktuálním poznatkům o jednotlivých technologiích 3D tisku a jejich využití v praxi. Zúčastnili se jí přední dodavatelé softwaru a hardwaru pro 3D tisk na českém trhu, kteří zároveň v předsálí  konferenčního sálu vystavili některé své produkty. Konference se konala pod záštitou Americké ambasády v Praze a jejím hlavním partnerem konference byla firma Stratasys – lídr na trhu v oblasti 3D tisku - a firma MCAE Systems – dodavatel 3D digitálních technologií.

Možnostem 3D tisku se na Mezinárodním strojírenském veletrhu věnuje také samostatná výstavka ve foyer pavilonu P. Návštěvníci si zde mj. mohou vyzkoušet systémy interaktivního modelování firmy MCAE, které dnes s úspěchem využívají přední designéři a modeláři. Zároveň uvidí, jak funguje 3D tiskárna firmy Stratasys, a samozřejmě mohou obdivovat některé unikátní a jinými technologiemi za srovnatelných nákladů naprosto nedosažitelné výrobky.

Datum: 11.10.2013 9:18:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště