Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

3D technologie staré 20 let jsou stále nové

 

3D Tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti byl název odborné konference, která se uskutečnila při Mezinárodním strojírenském veletrhu. Zúčastnili se jí zástupci firem, které se zabývají využitím pokrokových technologií pro zefektivnění vývoje prototypů a produktivnější výrobu. Mezi prezentujícími vystoupila řada zahraničních i českých hostů z řad výrobců, integrátorů a uživatelů těchto technologií.

„Tato konference je součástí celkové prezentace na veletrhu a je zaměřena na 3D technologie, které zahrnují pokrokové technologie – 3D tisk, 3D skenování a 3D obrábění, kde se vychází z digitálního modelu. Konference i výstava v pavilonu A 1 jsou zaměřeny na inovativní technologie. Ty pomáhají zefektivnit vývoj nového výrobku, zrychlit jeho proces a snížit celkové náklady,“ uvedl Daniel Adam, ředitel managementu MCAE Systems.

Na letošní výstavě 3D EXPO se organizátoři zaměřili více do hloubky problému než v minulém roce. K vidění je například luxusní sportovní automobil R200 od firmy Hoffmann a Novague, jehož inspirací byla legendární závodní škodovka a unikátní obojživelný vůz Amphicar. Do zákulisí svého vývoje a výroby lze nahlédnout firmám MCAE Systém, společnosti SVOTT, Moravské modelárny, MB Tech Bohemia a dalších. Zájemci také uvidí mimo jiné skenování pro účely plastické chirurgie, 3D tisk protéz, simulaci obrábění robotem a množství specializovaných průmyslových aplikací v automobilovém průmyslu.

„Představujeme, jaké jsou souvislosti - jde o navazující technologie, které jako proces v podstatě inovují celý proces výroby proti tradičním metodám. Zaměřili jsme se na špičkové technologie, které firma dodává už dvacet let na český a slovenský trh. Naši partneři jsou vlastně zákazníci a my jsme pro ně jistým mostem tím, že dokážeme nabízet ucelená řešení. Výstava ukazuje, jak přiblížit zájemcům, jak se využívají v praxi tyto technologie a usnadnit firmám, které je doposud nevyužívají či o nich uvažují, aby viděli jak začít,“ konstatoval Adam. Připomněl, že nabízejí nejen technologie, ale i tvz. proces uzavření, což znamená nabídku jak získat dotace, jak získat překlenovací úvěr apod. A to například ve spolupráci s ČSOB Leasing. Prostě jsme vytvořili celý systém jak vlastně začít,“ vysvětlil Adam.  

Přestože MCAE se nezabývá výstavnictvím, vytvořila projekt 3D EXPO,neboť se jí to vyplácí. „Mnoho lidí totiž neví, že dodáváme 3D technologie už 20 let. Stále si myslí, že se jedná o záležitost posledních pěti let, ale první 3D tiskárny, technologie na skenování se začaly používat již od druhé poloviny 90. let a dnes se staly součástí zcela běžného procesu. Takže někdy odborná veřejnost se dozvídá o tom zpětně a naším cílem je propagovat tyto technologie a trošku napravit tyto dezinformace v médiích,“ řekl ředitel managemnetu MCAE. 

Podle něho je Česká republika v porovnání se západní Evropou v používání 3D technologií na tom dobře. „Je to možná i náš podíl, že jsme v polovině 90. let začali tyto technologie dovážet, ale není to jen prodej, ale přizpůsobení se zákazníkům. Takže jsme hledali další kombinace řešení, a tím jsme mnoha firmám pomohli, aby jim tyto technologie dopomohly dostat se na špici. Příkladem je například Škoda Auto, kde se používají již 18 let. Jsou to další velké firmy – Magna, ABB, Bosh, Miele, Siemens, Autopal, Hella a další. Paradoxní je, že stěžejní zájem o tyto technologie byl v době krize. Protože zdravé firmy nezůstaly stát a investovaly do těchto technologií, aby mohly zavést po krizi nové výrobky do výroby,“ dodal Adam.

Datum: 15.9.2015 12:38:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště