Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
5.-9.10. 2020

Mezinárodní strojírenský veletrh

3D technologie pronikají i do průmyslu

 

Třetí rozměr nemusí sloužit jen k zábavě na obrazovkách televizí a plátnech kin. 3D technologie jsou využitelné v mnoha oborech, ve strojírenství a IT technologíich nevyjímaje. Na Vysokém učení technickém v Brně se třemi dimenzemi zabývají hned z několika úhlů pohledu.

Fakulta strojního inženýrství předvede na Mezinárodním strojírenském veletrhu 3D scanner. Trojrozměrné skenování je inovativní technologie, která se používá ve strojírenství zejména v designu, kontrole kvality a jiných oblastech. Přístroj promítá čárový laserový paprsek, který snímá kamera. Podle zakřivení paprsku je následně scanner schopen rozpoznat geometrii objektu i texturu povrchu. Na stejné fakultě také sestrojili studenti v rámci výuky experimentální tiskárnu, jež pracuje na principu aditivní technologie FDM. Výchozím materiálem je zde plastová struna, která se v tiskové hlavě roztaví a postupným nanášením materiálu vzniká požadovaný předmět. Předností této 3D tiskárny je rychlá výroba součásti oproti klasickým technologiím.

3D technologie lze také využít v oblasti bezpečnosti. Například pomocí unikátní 3D geometrie ruky z VUT v Brně lze identifikovat hledanou osobu. K vytvoření prostorového modelu ruky slouží čtyři lasery, které osvětlují povrch, který snímají dvě CCD kamery. Takto nasnímaný model ruky lze porovnávat s modely uloženými v databázi a určit osobu, které patří. Na podobném principu – tentokrát snímání povrchu obličeje – pracuje také senzor MS Kinect, s jehož pomocí lze rozpoznávat osoby podle tváře. To vše na vzdálenost 0,7 až 6m. Tyto inovativní technologie, které využívají principu 3D, lze v budoucnosti využívat zejména v kriminologii a pro zabezpečovací systémy, využití najdou však i v jiných oblastech.

3D technologie z Vysokého učení technického si budete moci prohlédnout na stánku č. 15 v pavilonu A1.

Datum: 2.9.2013 17:14:00

Současně také

IMT
5.-9.10. 2020


FOND-EX
5.-9.10. 2020


WELDING
5.-9.10. 2020


PLASTEX
5.-9.10. 2020


PROFINTECH
5.-9.10. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště