Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
1.-5.10. 2018

Mezinárodní strojírenský veletrh

Pošedesáté na MSV: ArcelorMittal

 

 

Ocelové srdce bije v ostravské huti naplno už 67 let.

Dalo by se jim říkat sedm statečných a také šedesátníci. Právě sedm společností se účastnilo všech šedesáti ročníků mezinárodního strojírenského veletrhu. Jako první se představuje ostravský gigant ArcelorMittal. První surové železo začalo ze zdejší první vysoké věže vytékat v březnu 1952.

Před sedmašedesáti lety – 31. prosince roku 1951 – byla sepsána zakládací listina Nové Huti Klementa Gottwalda (NHKG). Den na to slavnostně zapálili první vysokou pec. Od té doby se píše historie jednoho z největších závodů u nás, který má roční výrobní kapacitu 3,6 milionu tun oceli. Důležitý zlom v historii podniku přinesl rok 2003 a privatizace pod hlavičkou současného vlastníka, světové ocelářské jedničky ArcelorMittal.

Slévárna, snímek z 12. května 1954.

Panorama, snímek z 5. srpna 1954.

Svářečky, snímek z roku 1952.

Pohled z velké věže na ocelárnu, snímek z roku 1973.

Pitný režim se musí dodržovat.

Zapálení velké věže za asistence prezidenta Antonína Zápotockého.

Letošní expozici společnosti ArcelorMittal najdete v pavilon P (stánek 028)

Zatímco v minulosti se investovalo především do rozšiřování výroby, převzetí do soukromých rukou se nejvýrazněji projevilo na modernizaci a ekologizaci provozů. V současnosti vyrobí huť ročně více než 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa.

Na rozvoji podniku a zlepšování výroby a všech souvisejících procesů se prostřednictvím zlepšovacích nápadů může podílet každý zaměstnanec. Zaměstnanci ročně přijdou se stovkami „zlepšováků“, které se zavádějí do praxe. Huť má vlastní výzkum a vývoj a tým specialistů na automatizaci s desítkami domácích i zahraničních expertů. Ti vyvíjejí a uvádějí do chodu zařízení, která šetří čas, zlepšují bezpečnost a zvyšují efektivitu výroby. Díky nadstandardní ekologizaci s použitím současných nejlepších technologií vyrábí huť své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí.

Hutník.

Se zlepšováky přichází sami zaměstnanci.

Moderní technologie už jsou implementovány do každého závodu huti.

Fluidní kotel k14.

Automatizaované hasicí vozy na koksovně.

Zatímco v roce 2004 přesahovaly roční emise prachu 2000 tun, v roce 2017 už to bylo 379 tun.


Ostravská huť s 6 500 zaměstnanci je také významným zaměstnavatelem a sociálním partnerem. Patří k nejsilnějším a nejstabilnějším podporovatelům kultury, vzdělávání a sociální oblasti v Moravskoslezském kraji. A také mezi společnosti, které zatím nevynechaly žádný ročník MSV.

Zdroj: ArcelorMittal; Foto: archiv ArcelorMittal

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště