Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
1.-5.10. 2018

Mezinárodní strojírenský veletrh

TAJMAC-ZPS drží po historické linii i v současnosti mnoho prvenství

 

Nejsilnější stránkou českých strojařů byla odjakživa kvalita jejich produktů a strojařina je více než 100 let jakousi DNA Česka. Tato slova pronesl Ital Michele Taiariol, generální ředitel společnosti TAJMAC-ZPS, a. s. Ví, o čem mluví, od roku 2000 šéfuje zlínskému strojařskému gigantu, kterému základy položil Tomáš Baťa. Ten potřeboval k výrobě svých bot strojírenskou dílnu, nejdříve na údržbu a opravy (1903), později na výrobu vlastních obuvnických strojů. V roce 1936 z firmy začaly vycházet i kovoobráběcí stroje vlastní výroby. První revolverový soustruh dali konstruktéři dohromady již v roce 1951. Stroje s označením R5 se jen do roku 1968 vyrobilo šest tisíc kusů a jde o jeden z nejúspěšnějších modelů. O čtyři roky později přišel na svět první zlínský vícevřetenový automat, který tehdy umožnil značně zvýšit produktivitu sériové a hromadné výroby strojních součástí.

 

Letošní expozici společnosti TAJMAC-ZPS najdete v pavilonu P (stánek 043) a na volné ploše P

 

V roce 1964 tehdejší přímý pokračovatel Závody přesného strojírenství Gottwaldov (vznik ZPS v roce 1950) představil první NC obráběcí stroj v Československu, v roce 1972 první NC obráběcí centrum. A obráběcí stroje jsou stále doménou světově známého zlínského podniku, který v linii místní strojařské tradice pokračuje – společnosti TAJMAC-ZPS, a. s. Mimo jiné proto, že při vlastním vývoji nových strojů a inovací spolupracují s výzkumnými ústavy a řadou vysokých škol. V roce 2013 za CNC šestivřetenový soustružnický automat MORI-SAY TMZ642CNC obdržela firma ocenění v prestižní vědecké soutěži Česká hlava. O dva roky později generální ředitel zvítězil v soutěži Podnikatel roku Zlínského kraje.

V roce 2016 expandovala společnost do Indie, kde založila pobočku, v níž se vyrábějí CNC dlouhotočné automaty MANURHIN K´MX.

Zlatých medailí z Mezinárodního strojírenského veletrhu získalo ZPS patnáct a TAJMAC-ZPS v těchto úspěších pokračuje, jeho výrobky byly oceněny sedmi zlatými medailemi od roku 2002 – zatím naposled ji před dvěma lety získal za multifunkční portálové obráběcí centrum MCG 1000 5XT v kategorii Inovace výrobního stroje.

Zlínská legenda na 100ries

Společnost nemůže chybět ve výstavě 100ries - příběhy průmyslových legend. Ze Zlína do pavilonu A doputovaly dva stroje, které vycházely z bran někdejšího ZPS.

Prvním z nich je revolverový soustruh R5. Ve výrobním plánu n. p. ZPS se poprvé objevily v roce 1951. Byly převzaty z národního podniku TOS Čelákovice. Pracovníci ZPS jich v prvním roce výroby smontovali 115 kusů. Revolverový soustruh R5 byl nejúspěšnější model v počtu vyrobených strojů. V roce 1968 byl vyroben šestitisící stroj.

Pětivřetenový soustružnický sklíčidlový poloautomat ANK 135 byl určen pro hromadnou výrobu strojních součástí z přířezů a jiných polotovarů i nerotačního tvaru s největším průměrem opsané kružnice 135 mm. Stroje včetně příslušenství byly vyráběny v letech 1955–1967 v ZPS Gottwaldov. Bylo vyrobeno celkem 333 těchto strojů. Tento stroj v původním stavu pracoval u zákazníka až do konce roku 2012.

Foto: BVV

 

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště