Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
1.-5.10. 2018

Mezinárodní strojírenský veletrh

Kovosvit. Baťa, "Boháro" a dnes 3D tisk kovů

 

Když se řekne Boháro, strojaři okamžitě vědí. Před univerzálním soustružnickým centrem, které v sobě spojilo frézovací a soustružnické technologie, si v 80. letech sedl na zadek celý svět. Vyprojektoval jej konstruktér Ladislav Borkovec z Kovosvitu MAS ze Sezimova Ústí. Tyto stroje s označením MCSY má ještě dodnes mnoho podniků ve své výrobě.

Na multifunkčních zařízeních stojí jihočeská společnost i nadále. V roce 2017 přišla s unikátním strojem WeldPrint 5X – s odborníky z ČVUT konstruktéři vymysleli, jak zkombinovat 3D tisk kovu a obrábění v jednom prostoru. Firma si za něj odnesla Zlatou medaili MSV, kterých má mimo jiné za svoji historii opravdu hodně. V Brně a samozřejmě na světovém trhu slavil úspěch i nový pětiosý obráběcí stroj MCU450.

 

Letošní expozici společnosti Kovosvit MAS najdete v pavilonu P (stánky 129 a 130)

 

Jihočeský strojařský gigant vznikl v roce 1939 díky Tomáši Baťovi, který hledal vhodné místo pro továrnu na obráběcí stroje. Ve Zlíně už to nešlo, nenašel by do továrny dostatečný počet lidí. Chtěl na Slovensko, ale z toho vzhledem k politické situaci sešlo, a tak nakonec padla volba na Sezimovo Ústí. Dodnes se v žertu říká, že nebýt Bati a vystavění Kovosvitu bylo by jen předměstím blízkého Tábora.

Dnes zná značku Kovosvit MAS (původně kvůli slovenským plánům Moravské a Slovenské strojírny, později Moravské akciové strojírny) a právě třeba Boháro celý svět. Přesně podle baťovského hesla: „Když člověk ví, co, jak a proč dělá, a ví, kam má jít, úspěch se musí dostavit.“

 

Foto: archiv Kovosvit MAS

 

 

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště