Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOTOSALON
7.-10.3. 2013

Mezinárodní veletrh motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení
(Praha - PVA Letňany)

ROZHOVOR s Lukášem Drahovzalem - Akumoto

 

V rámci výstavy Motosalon 2013, která se uskuteční v Letňanech ve dnech 7.-10.3.2013, bude pro návštěvníky připravena speciální testovací dráha, která je určená pro elektrické skútry české značky Akumoto. Testovací dráha bude umístěna přímo uvnitř výstavní haly a její rozloha čítá úctyhodných 360 m2. Jedná se o projekt, který je v českých poměrech ojedinělý a to jak rozsahem, tak i náplní. Na testovací dráze bude k dispozici kompletní flotila elektro skútrů této české značky. Navíc je pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program, který zahrnuje celou řadu soutěží a dovednostních disciplín o zajímavé ceny. Celým programem bude provázet Standa Berkovec.

Využili jsme této příležitosti a položili jsme několik otázek zástupci výrobce elektro skútrů Akumoto, obchodnímu manažerovi Lukášovi Drahovzalovi, který nám sdělil bližší informace.

Můžete nám přiblížit projekt uvedené testovací dráhy určené pro elektro skútry, která bude k dispozici návštěvníkům výstavy Motosalon 2013?
Úvodem bych rád ocenil otevřený přístup a aktivitu BVV a.s, díky kterému se podařilo dohodnout a připravit celý projekt na takto vysoké úrovni. Elektro skútry vzbuzují každým rokem větší pozornost návštěvníků a široké veřejnosti, proto jsem rád, že právě na výstavě Motosalon mají návštěvníci možnost se blíže seznámit s elektro skútry Akumoto. Testovací dráha bude poskytovat návštěvníkům dostatek prostoru pro vyzkoušení elektro skútrů. Navíc si myslím, že v kombinaci s doprovodným programem a soutěžemi o zajímavé ceny, je pro návštěvníky připraven poutavý a ojedinělý program, který osloví všechny věkové skupiny bez rozdílu pohlaví.

Jak vaše firma začala? Jaký byl prvotní nápad, kdo to odstartoval, něco o úplných začátcích firmy?
Společnost funguje od roku 1991 v oboru elektro mechanických zařízení. Na základě analýzy budoucích trendů a příležitostí padl prvotní nápad na rozšíření výrobního a prodejního programu padl okolo roku 2004. V ten čas vedení společnosti rozhodlo o vytvoření samostatné divize Akumoto, která se bude specializovat výhradně na jednostopá elektricky poháněná vozidla.  V období let 2005 až 2006 probíhaly intenzivní testy, jak jízdních vlastností, tak i optimalizace parametrů. Na přelomu roku 2007/2008 byl zahájen oficiální prodej elektro skútrů české značky Akumoto, které se velice rychle uchytily nejen na tuzemském trhu a každý rok získaly titul „nejprodávanější motocykl“ v tomto segmentu. Titul  „nejprodávanější elektrický motocykl v ČR“ získala značka Akumoto v letech 2008 až 2012. K dnešnímu datu se po českých silnicích pohybují již stovky uživatelů, kterým značka poskytuje 100% servisní i poradenské služby. Dlouhodobým cílem značky Akumoto je propagace „elektromobility“ a aplikace této čisté formy dopravy na české silnice. 

Čím jsou Akumoto skútry zajímavé - po technické stránce, co mě jako uživateli nabídnout?
Odvětví elektro skútrů prošlo v posledních letech poměrně výrazným a rychlým vývojem. Když jsme s elektro skútry začínali, na světových trzích se objevovaly většinou nešikovné koncepce, které používaly těžké olověné akumulátory s krátkou životností, měly malá kola, krátký dojezd, nízký výkon a design byl 10-15 let zastaralý. Takové elektro skútry neměly moc šancí obstát v silné konkurenci benzinových skútrů. Proto jsme se vydali jinou cestou a začali jsme pátrat po možnostech, jak zvýšit konkurence schopnost elektro skútrů. Dnes, po několika letech na trhu, můžeme konstatovat, že se nám tento cíl podařil. Pokud se podíváte na naši současnou nabídku, jako uživatel získáte spolehlivý dopravní prostředek s minimálními provozními a servisními náklady. Uvedu-li několik technických parametrů, zjistíte, že naše elektro skútry mají hmotnost již od 70 kg, dojezdy dosahují 120 km na jedno nabití, životnost akumulátoru je v průměru okolo 60.000 km a skútry jsou osazeny 12-ti či 14-ti palcovými koly (to uživatelé ocení především na českých silnicích J). Navíc se nám jako prvním podařilo aplikovat princip vyjímatelných akumulátorů, v praxi tedy můžete nabíjet lehký lithiový akumulátor přímo v motocyklu nebo i mimo něj (např. v kanceláři, doma, restauraci, apod.). Velký důraz také klademe na design, který je propracovaný a zákazník si může zvolit hned z několika úrovní výbavy, podobně jako je tomu u automobilu.

Jak se elektro skútry prodávají?
Prodejnost elektro skútrů každým rokem stoupá v řádu desítek až stovek procent. To je u nového produktu samozřejmě logické, protože prodejní čísla v prvním roce začínají na jednotkách. Prodejnost značky Akumoto v posledních dvou letech je však již srovnatelná s prodejností zaběhlých benzinových značek, což hodnotím jako velký úspěch. Velkou zásluhu na tomto výsledku má i široká síť autorizovaných prodejců Akumoto. Tito prodejci odvádí velký kus práce při propagaci a prodeji tohoto nového produktu, za což ji patří velký dík. Pro porovnání mohu dodat, že k dnešnímu dni máme celou řadu prodejců, kteří prodají více elektrických skútrů, než skútrů benzinových. Osobně si myslím, že tento trend se bude v budoucnu ještě více prohlubovat, což potrhují pozitivní reakce prodejců.  Elektro skútry si již nyní vybudovaly pevné místo v prodejnách motocyklů.

Jaké máte plány do budoucna?
Naše plány jsou jednoznačné. Připravujeme se na sezónu 2013, která je téměř „za dveřmi“. To obnáší zabezpečit veškeré potřebné výrobní a logistické záležitosti. V současné chvíli také rozšiřujeme skladové prostory a s tím zavádíme nový systém evidence náhradních dílů a skladových pozic. Co se týče větších plánů, dlouhodobě pracujeme na vývoji několika zajímavých produktů v segmentu elektromobility. Pokud vše půjde podle plánu, některý z těchto konceptů uvedeme v letošním roce na trh. Souběžně s tím samozřejmě dále pracujeme na inovaci současné produktové řady, takže v nadcházející sezóně se můžete těšit na několik zajímavých novinek.

Motosalon 2013

VIDEO

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vybíráme z firem

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště