Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Pilování zručnosti mezi kužely. To je Moto Gymkhana

 

Motorka ani nemusí jet příliš rychle, a přitom se na ní můžete naučit perfektně jezdit a vypilovat nejrůznější fígle. Inspirací může být Moto Gymkhana – tedy slalom na motocyklu. Jak na to, budou po celou dobu Motosalonu ukazovat borci z Moto Ghymkana Czech Republic.

Princip je jednoduchý, co nejrychleji projet trasu vytyčenou obvykle z barevných kuželů. Během jízdy provádí jezdec různé obraty, slalomy, osmičky a podobně, při kterých se kombinuje hbitost, rychlost, rovnováha a zručnost, práce s plynem a brzdami. Nejlepší jezdci využívají téměř limitních možností stroje.

Termíny jízd v Show aréně:

Čtvrtek 8. března 11.30, 13.00, 15.30 a 17.30

Pátek 9. března 10.30, 12.30, 15.00 a 17.00 (night show)

Sobota 10. března 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 a 17.30 (night show)

Neděle 11. března 9.30, 12.00, 14.00 a 16.00

Slovo Gymkhana (Jim-kah-Nuh pochází z hindštiny) původně znamenalo slalom na koni, v současné době má jezdec ale pod sebou mašinu, nebo sedí v autě.

Slovní spojení Moto Gymkhana pochází především z Japonska, kde má bohatou tradici již od 70. let dvacátého století. Zde slouží nejen ke sportovnímu vyžití, ale také k tréninku policistů a vojáků. Japonští jezdci jsou ostřílení matadoři a právem ti nejlepší na světě. V oblibě jsou mnoho let jízdy zručnosti a soutěže také v USA, zejména jako soutěže policistů takzvané motorodeo. Kdo někdy viděl amerického policistu na Harleyi jezdit mezi oranžovými kužely, ví přesně, o čem je řeč.
 

Moto Gymkhana je motocyklový sport, který je zaměřen na ovládání motocyklu v relativně nízkých rychlostech. Dalo by se říci jízda zručnosti. Z té vychází, ale jako vrcholový sport si bere Moto Gymkhana prvky a inspiraci i z okruhové a silniční jízdy. Jako motocyklová disciplína není na rozdíl od jiných motoristických sportů příliš finančně náročná a lze ji provozovat jak na amatérské, tak i na profesionální úrovni. Vzhledem k relativně malým rychlostem se jedná o velmi bezpečný sport. S Moto Gymkhanou se dá začít jen s běžným motocyklem a standardní výbava.

Moto Gymkhana je ideálním tréninkovým nástrojem, kterak se dokonale sžít s vlastním motocyklem a výrazně tak zvýšit svou aktivní bezpečnost a schopnost zvládání krizových situací v běžném provozu. Některé z prvků Moto Gymkhany (slalom, osmička, brzdy) jsou téměř totožné s prvky v Evropě běžně využívanými při výcviku v konvenčních autoškolách i nadstavbových motoškolách. Základní prvky by měl v klidném tempu zvládnout projet každý držitel řidičského oprávnění na motocykl!

Moto Ghynkama Czech Republic už od roku 2011 pravidelně pořádá tréninkové kurzy a soutěže v různých regionech ČR. Od roku 2012 se každou sezónu koná Mezinárodní mistrovství České Republiky dle standardizovaných mezinárodních pravidel. A v ČR se také odehraje letošní evropský šampionát. Po třech letech se přesune z Holandska, a to do českých Janovic nad Úhlavou a tamního bývalého vojenského areálu.

Foto: www.motogymkhana.cz

VIDEO

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vybíráme z firem

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště