Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Na Motosalonu se představí i Aixam

 

Aixam je francouzská automobilová značka, která je jedničkou na evropském trhu ve výrobě a prodeji mopedaut. Tyto miniautomobily jsou francouzskou specialitou již dlouhá léta a na jejich řízení dle příslušné legislativy stačí pouze řidičský průkaz skupiny AM, tedy na malou motorku či moped.


Společnost vznikla v roce 1975 a od té doby vyrobila téměř 300 000 vozů. Na českém trhu je Aixam již od roku 2008 a má aktivní dealerskou síť po celé České republice. V současnosti u nás dle dostupných údajů jezdí kolem 1500 Aixamů. Největšími zájemci jsou teenageři, jelikož Aixam mohou řídit již od 15 let! Mladí tak mohou od 15 let jezdit sami do školy, na tréninky či za kamarády. Nejen, že rodičům najednou odpadají povinnosti s častým vožením svých ratolestí, ale navíc se mladí za 3 roky osamostatní a stanou se zkušenými řidiči, připravenými přesedlat do velkého auta. Stále větší oblibě se Aixam těší také u seniorů, jako jednoduché a praktické vozidlo do města či na vesnici.

Vzhledově jde o velmi pěkně zpracovaná miniauta se čtyřmi koly, pro dvě osoby. Rychlost je dle zákona omezena na 45 kilometrů za hodinu. Pod kapotu si můžete vybrat hned z několika motorů, nejprodávanějším motorem je stále japonská Kubota 400ccm. Další možností je Lombardini HDi 480ccm. Oba motory mají omezený výkon na 4kw a spotřebu kolem 2,5l/100km. Na plnou nádrž tak lze ujet zhruba pět stovek kilometrů. Poslední možností je dokonce plně elektrický Aixam s dojezdem 110km na plné nabití. Na všechny tyto možnosti stačí stále řidičský průkaz skupiny AM! Francouzský výrobce v současné době nabízí širokou škálu modelů, které se od sebe liší vzhledem, velikostí, designem a výbavou.

Velmi populární jsou sportovní modely City GTO a Coupé GTi, po kterých touží snad každý teenager nebo levnější modely Minauto. V nabídce však nechybí ani offroadově vyhlížející modely Crossline či Crossover, které disponují zavazadlovým prostorem o objemu celých 1200l. Nejlevnější model lze pořídit už od 197 tisíc korun, oproti tomu například sportovní model Coupe GTi se pak může vyšplhat i přes 400 tisíc korun. Ve výbavě takového vozu najdete například ABS a klimatizaci či různé vychytávky jako parkovací senzory, parkovací kamera, karbonové doplňky, multimediální dotykový displej kompatibilní s mobilními telefony a tablety a mnoho dalšího. Co se týče bezpečnosti, všechny modely Aixam mají mezinárodní Crash testy. Konstrukci tvoří několik let testovaný a vyvíjený profilový, bodový duralo-hliníkový rám. Díky klasickému tvaru rámu a jeho propracovanosti je bezpečnost vozů při provozní rychlosti 45km/h srovnatelná s klasickým osobním automobilem. Karoserie je tvořena speciálním tónovaným plastem, který je velmi odolný a pružný, čímž dokáže tlumit a absorbovat nárazy. 

Významným bezpečnostním prvkem je také ABS, které výrazně zkracuje brzdnou dráhu, zvyšuje bezpečnost jízdy a kontrolovatelnost vozu i za nepříznivého počasí. Aixam vydal dokonce i palubní deník o bezpečnosti a přednostech svých vozů, který je volně ke stažení na webových stránkách www.aixam.cz. Velice aktivní jsou také na sociálních sítích jako je Facebook či Instagram, kde se dozvíte o novinkách, zajímavých akcích, či se můžete zapojit do různých soutěží.

VIDEO

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vybíráme z firem

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště