Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Ateliér průmyslového designu / Alchymisti

 

Jakub Buchta, Tomáš Hořín, Iveta Krmíčková, Rebeka Mališová, Kateřina Novotná, Denis Sedlák, Julia Szurman Polok, Martin Surman

Alchymisti

Celofakultní designérský projekt s názvem “Alchymisti“ byl iniciován ateliérem Průmyslový design s cílem reprezentace Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na mezinárodní přehlídce designu Milan Design Week 2019.

Prvotním myšlenkou celého projektu bylo připomenutí více než 110leté tradice výroby kovového ohýbaného nábytku v tehdejším Československu, konkrétně společnosti Slezákovy závody se sídlem v Bystřici pod Hostýnem, jejíž obchodní značku v současnosti vlastní významný český výrobce nábytku firma Kovonax s.r.o.

Cílem projektu bylo navrhnout kolekci interiérového nábytku z ocelových trubek, která by navazovala na historickou českou ale i světovou produkci zejména z období 30. let 20. století a současně ji aktualizovala z hlediska výrobních technologií a posunula její vizuální formu do současného kontextu.

Název projektu “Alchymisti“, ale i celkový návrh expozice byl volně inspirován jedinečným obdobím evropského manýrismu 16. století a historicky situován na dvůr císaře Rudolfa II. v Praze, kde v této době působili věhlasní alchymisté, jako například magistr Edward Kelley, ale i tvůrci, jakými byl malíř Giuseppe Arcimboldo a další.

Dvůr Rudolfa II. se stal místem zaslíbeným pro umělce, vědce ale i šarlatány nejrůznějšího druhu, které však všechny do jednoho spojovala snaha objevovat a experimentovat.

Sobor realizovaných designérských návrhů interiérového nábytku studentů a pedagogů ateliéru Průmyslový design spojuje snaha o vizuální, technologický a materiálový experiment.

Společnými znaky všech produktů jsou čistá tvarová forma, bezproblémová vyrobitelnost ale i potřeba hledání nových funkčních a ergonomických řešení.

Jakub Buchta – stůl Contenzza | 720 x 880 x 2000Jakub Buchta

Student ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně.

  • Contentezza

Contentezza slouží jako jídelní stůl pro šest osob. Jeho nosné části jsou složeny ze dvou tvarově totožných tyčí, ty jsou pomocí šroubů přichyceny k masivu. Ocelové tyče byly navrženy za účelem duální polohy nohou, pro které je prostor určen na spodní horizontální tyči. Na styčných stranách tyčí jsou umístěny kluzáky, které zabraňují poškození konstrukce.

Materiál: dřevo, kov

Rozměr: v 72 x š 200 x h 88 cm


Tomáš Hořín – stolek Tripo | 440 x 800 x 800Tomáš Hořín

Student ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně.

  • Konferenční stolek Tripo

Konferenční stolek byl navržen v minimalistickém stylu. Důraz je zde kladen na stabilitu, a proto byl stolek postaven na tři styčné body. Při jeho výrobě nebyl použit ani jeden pravý úhel, což přidává stolku na dynamice.

Materiál: kov, sklo

Rozměr: v 44 x š 80 x h 80 cm


Iveta Krmíčková – sluha Guard | 1220 x 470 x 410Iveta Krmíčková

Studentka ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně.

  • Němý sluha Guard

Němý sluha Guard byl navržen za účelem vytvoření jednoduchého, funkčního produktu, který zaujme svou praktičností a jednoduchostí. Konstrukce je vytvořena z jednoho kusu trubky v horní části ohnuté do tvaru ramínka na odkládání svršků; rovný úsek trubky, umístěný v menší výšce, slouží k odkládání kalhot.

Materiál: kov

Rozměr: v 122 x š 41 x h 47 cm


Rebeka Mališová – stolička Benny | 700 x 400 x 540Rebeka Mališová

Student ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně.

  • Sedlová stolička Benny

Z tvaru stoličky je patrné, že se autorka při navrhování inspirovala jízdou na koni; podnož z ohýbaného profilu připomíná koňské nohy a sedlo je čalouněno veganským materiálem malai.

Materiál: v 70 x š 40 x h 54 cm

Rozměr: kov, malai


Denis Sedlák – houpadlo Sway | 500 x 380 x 700Denis Sedlák

Student ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně.

  • Houpadlo Sway

Houpadlo Sway vychází z tradičního houpacího koníka. Podporuje rozvoj pohybových schopností dítěte; je určeno pro jedno dítě ve věku 3 až 5 let.

Materiál: kov, malai

Rozměr: v 50 x š 38 x h 70 cm


Julia Szurman Polok – židle Stella | 960 x 480 x 560Julia Szurman Polok

Studentka ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně.

  • Stella

Multifunkční židle Stella se vyznačuje jednoduchou konstrukcí, která je vyrobena z ohýbaných ocelových trubek. Židle může být použita jako věšák na oblečení nebo prostor k odkládání knih či časopisů.

Materiál: kov, čalounění

Rozměr: v 96 x š 56 x h 48 cm


Martin Surman

Vedoucí ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně doc. MgA. Martin Surman, ArtD.

  • Sluha Zigy

Materiál: kov

Rozměr: v 180 x š 85 x h 70 cm

  • Světlo Zigy

Materiál: kov, LED

Rozměr: v 35 x š 47 x h 21 cm

Martin Surman – světlo, sluha Zigy (vše bude stát společně) Martin Surman – světlo, sluha Zigy (vše...
Martin Surman – světlo Zigy (bude stát na stole) Martin Surman – světlo Zigy (bude stát na...

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště