Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
27.2. - 2.3. 2019

Veletrh nábytku a interiérového designu

Použil v Evropě neznámé rýžové lepidlo. Dovedlo jej k vítězství ve studentské části GP MOBITEX

 

Dnes odpoledne, ve čtvrtek 28. února, byly v pavilonu F vyhlášeny výsledky soutěže GRAND PRIX MOBITEX 2019 ve studentské sekci. V konkurenci pěti škol z České republiky a 104 exponátů, které jsou aktuálně k vidění na veletrhu MOBITEX, zvítězil projekt Sokui Filipa Krampla z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, ateliéru Produktový design. Filip Krampl navázal na tradiční japonskou techniku lepení dřeva pouze za pomoci rýže, poprvé ji přenesl do evropského prostředí a aplikoval na nábytek i doplňky.

Porota u vítězného exponátu

 

Vítězný projekt zaujal svým zcela ojedinělým řešením. Zatímco většina nábytku na trhu je lepená a lakovaná syntetickými materiály z ropy, Filip Krampl vsadil na přírodní rýžové lepidlo. „Bylo těžké vytvořit něco, co v Evropě nikdo nedělá a ani neumí. Rýžové lepidlo vyžaduje znalosti přípravy a trochu trpělivosti, není to tak jednoduché jako vymáčknout hmotu z tuby,“ řekl o použité technice. Využil ji pro výrobu kolekce, která zahrnuje dva druhy židlí, jídelní a konferenční stůl a také zrcadla. Oproti průmyslově vyráběným lepidlům dosazuje to rýžové zhruba tříčtvrtinové pevnosti, což autor zohlednil v konstrukci jednotlivých exponátů.

Křeslo VENN

Souprava RESET

 

Druhé místo za křeslo VENN patří Františku Marešovi z Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, ateliéru Průmyslový design. Třetí skončil Tomáš Vrána, student Fakulty umění a designu UJEP, ateliéru Design keramiky s nápojovým setem RESET.

Porota pod vedením Dagmar Koudelkové udělila také tři mimořádná ocenění, a to za projekt GEÓ, který je kolektivním dílem studentů z ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně, za interiérové svítidlo POLYMORF autorky Anety Vernerové z Mendelovy univerzity v Brně, Lesnické a dřevařské fakulty, Ústavu nábytku, designu a bydlení, a za kolekci interiérových textilií z modrotisku od šestičlenného kolektivu autorek z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, obor Textilní tvorba.

V rámci slavnostního odpoledne byla také udělena Cena Klastru českých nábytkářů, Cena Národního centra nábytkového designu, Cena společností Design Atak a Cena čalounického řemesla. Cena Klastru českých nábytkářů putovala z rukou předsedkyně klastru Lucie Haraslínové ke dvěma studentkám Mendelovy univerzity v Brně, Lesnické a dřevařské fakulty, Ústavu nábytku, designu a bydlení. Autorka Kristýna Jachurová zaujala porotu obývacím setem RECTANGLE, druhým oceněným exponátem v této kategorii byl pracovní stůl do bytového interiéru od Andrei Vojkůvkové.

Hned dvě ceny udělilo studentům Národní centrum nábytkového designu. První získal Marek Hrabec za židli HAYAS. Cena tak putovala opět do Mendelovy univerzity v Brně, Lesnické a dřevařské fakulty, Ústavu nábytku, designu a bydlení. Druhou oceněnou byla Žaneta Filová za lampu LEILA. Radost tak může mít jak autorka, tak Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno, Obor Design interiéru. 
Cenu Design Atak spojenou s možností čtrnáctidenní stáže v ateliéru design ATAK získala Lenka Stráníková z Mendelovy univerzity v Brně, Lesnické a dřevařské fakulty, Ústavu nábytku, designu a bydlení za pracovní prostor Můdbox.

Závěrečnou trojici ocenil Cech čalouníků a dekoratérů. Z rukou Heleny Prokopové obdrželi Cenu čalounického řemesla dva zástupci Mendelovy univerzity v Brně, Lesnické a dřevařské fakulty, Ústavu nábytku, designu a bydlení – dvojice Lucie Štěpánková a Natálie Vaňková za exponát FilcATak a Nikola Kočí za sezení KRANDUGA. Trojici oceněných pak doplnil díky křeslu MOLLIS autor Michal Juráň z ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně.

S výsledkem letošní přehlídky je předsedkyně poroty Dagmar Koudelková spokojená. „Výstupy jsou zajímavé a na dobré úrovni, máme tu více než sto autorských prací a mnohé z nich vznikly ve spolupráci s firmami, čehož jsme chtěli dosáhnout už samotným zaměřením letošní soutěžní přehlídky s ústředním tématem „Student versus výrobce,“ říká Dagmar Koudelková, která si cení i dlouhodobé spolupráce s Veletrhy Brno. „Chtěla bych velmi poděkovat Veletrhům za to, že tuto studentkou přehlídku podporují a udržují. Nikde v České republice není přehlídka nábytku a interiérových doplňků takového rozsahu jako tady,“ uvedla předsedkyně poroty na závěr slavnostního odpoledne.

 

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště