Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
25.-28.4. 2018

Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu

Deset cen pro studentský design

 

V soutěžní přehlídce GRAND PRIX MOBITEX – studentská sekce si návštěvníci pavilonu F mohou prohlédnout 80 návrhů či výrobků od 92 studentů z pěti středních a vysokých škol. Letos se prezentuje nábytek a bytové doplňky v duchu témat návrat k přírodě a retro. Autoři těch nejzdařilejších prací si ve čtvrtek v pavilonu F převzali ceny spojené s finančními odměnami.


Úroveň letošního ročníku vyzdvihla Dagmar Koudelková, kurátorka přehlídky GRAND PRIX MOBITEX a předsedkyně hodnotitelské komise. „Byla to prezentace trojrozměrných modelů prototypů, někdy i výrobků, což na starších ročnících nebývalo. Nejsou to jen návrhy a vizualizace, ale mnohdy hotové předměty, kde vidíme ergonomii, konstrukci, řemeslné detaily a provedení čalounění. V tom je velký skok od doby před třemi nebo čtyřmi lety a doufám, že tato tradice bude pokračovat,“ konstatovala.

Vítězkou letošní soutěže GRAND PRIX MOBITEX – studentská sekce se stala Dominika Sirná z Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně. Hodnotitelská komise jí udělila první cenu za ořechový jídelní stůl Memo, který se hodí do moderního i historizujícího interiéru ve stylu francouzského venkova. Druhou cenu GRAND PRIX MOBITEX a současně jednu ze dvou Cen Cechu čalouníků a dekoratérů získala studentka stejného ústavu Lucie Černochová a její Chenille sofa. Dvojmístná sedačka je inspirována členitým tvarem těla housenky a nižší opěrka s masivním dřevem plní funkci malého stolku. Třetí cena putuje do ateliéru Průmyslový design Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Oceněná kolekce Hrnek pro Thun je výsledkem spolupráce s porcelánkou Thun 1794, a. s., a podílel se na ní celý kolektiv studentských autorů. Studenti ateliéru Průmyslový design současně převzali také mimořádné ocenění hodnotitelské komise za kolekci sofistikovaných návrhů vytvořených ve spolupráci s firmami Kovonax, Thun, Rim a Tescoma.

Vedle vítězů soutěžní přehlídky GRAND PRIX MOBITEX – studentské sekce byli slavnostně vyhlášeni také laureáti několika dalších ocenění. Cenu Klastru českých nábytkářů získaly studentky Ústavu nábytku, designu a bydlení MENDELU v Brně Tereza Němcová a Kamila Vyoralová za sedací prvek One elbow s originální područkou umístěnou pouze na jedné straně. Cena Národního centra nábytkového designu patří Alžbětě Michnové rovněž z Ústavu nábytku, designu a bydlení. Její originálně proplétané polohovací křeslo Strap s odlehčenou a snadno manipulovatelnou konstrukcí je pohodlné pro osoby malého i velkého vzrůstu. Společnost Design Atak u příležitosti přehlídky udělila dvě ceny, první akustickému křeslu Soundie Alexandry Brychtové z Ústavu nábytku, designu a bydlení MENDELU v Brně. Jasanová kostra křesla kopíruje tvar komolého kužele a díky výplni z materiálu Dukta a vlněné plsti dopřává uživateli soukromí i v hlučných veřejných prostorách. Také druhá Cena společnosti Design Atak putuje na Mendelovu univerzitu, tentokrát studentce Michaele Kubátové za němého sluhu Alfi. Jeho dřevěnou konstrukci doplňuje textilní polička a tvar umožňuje snadné přehození vícero kusů oděvu bez pomačkání. Dvě ceny udělil také Cech čalouníků a dekoratérů. První získala za sedačku Chenille Lucie Černochová, čerstvá držitelka stříbrné ceny v soutěži GRAND PRIX MOBITEX – studentská sekce. Druhá putovala do ateliéru Průmyslový design UTB ve Zlíně a získal ji Marian Ščepa za celočalouněné křeslo Vatra s dynamickou boční siluetou a čtyřmi variantami designu.

Na závěr slavnostního ceremoniálu Dagmar Koudelková poděkovala studentům, kteří přehlídku naplnili svými nápady, návrhy, prototypy i výrobky, a také organizátorům celé akce. „Děkuji společnosti Veletrhy Brno za úžasnou, cílenou, systematickou a smysluplnou podporu studentů a studentské tvorby. Tato soutěž má tradici, koná se déle než deset let a je to pro studenty designu a konstrukce nábytku jediná příležitost, kde mohou prezentovat své výrobky, návrhy i vize,“ uvedla Dagmar Koudelková a ocenila také spolupráci s firmami: „Celou dobu se snažíme, aby tyto studentské návrhy nevyšuměly, ale měly i další pokračování. Mnohdy se tady naváží kontakty a letos zde vidíme už celou řadu zajímavých návrhů, které vznikly ve spolupráci studentů s firmami,“ připomněla.

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště