Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

UPCYKLACE: aktuální téma i nové slovo v designérském slovníku

 

Iva Bastlová, interiérová designérka a vydavatelka magazínu Interiéry, se dnes na veletrhu MOBITEX věnovala dvěma aktuálním směrům v oblasti zařizování interiérů – digitálnímu tisku a tzv. upcyklaci. Pod tímto pojmem si laik může představit proces, kdy ze starých věcí či z odpadu vzniká nový výrobek, který není podobný tomu starému, nýbrž ho kvalitativně posouvá o třídu výš. Příkladem může být lampa z pet lahví nebo počítačových součástek, stolek a židle, jejichž konstrukci tvoří rám starého kola, či taburet z březové kůry. 


Zajímavou inspiraci našla Iva Bastlová na zahraničních veletrzích. Například na loňském veletrhu Interzum, na kterém se objevilo i téma „Circular Thinking“, představil designér Michael Kapfer originální židli TUB, vyrobenou ze staré vany, zatímco návrhářka Simone Post využila zbytky koberců přímo z výroby k vytvoření nového koberce Vlisco a designér Šimon Kern pro sedák a opěrák své židle Belief zvolil směs listí a pryskyřice. V případě upcyklace nejde jenom o výrobky, ale také o materiály. V  programu veletrhu Heimtextil v rámci části RE-MADE se nově objevily značky Pinatex – textil z listů ananasu, materiál Foresso, jehož základem se staly odřezky a hobliny, vzniklé při výrobě nábytku, Newspaperwood ze starých novin nebo třeba Solidwood z laminátu s vlnou. Tvůrce Raul Lauri pro změnu využil kávovou sedlinu, z níž vytvořil nový materiál Decafé a vyrobil z něj misky či lampy, a Suzanne Lee zaujala přítomné kompostovatelnou módou, jejímž základem se stala kombucha.

Druhou část přednášky věnovala Iva Bastlová možnostem digitálního tisku a uvedla řadu příkladů, kde může digitální tisk najít využití už proto, že potisknout se dá prakticky jakýkoliv materiál, který se v interiéru objevuje. Kromě zahraničních příkladů představila návrhářka i některé vlastní koncepty, ve kterých využila digitální tisk nejen v interiérech bytů, ale například na garážových vratech.

Datum: 27.4.2018 13:45:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště