Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
2.-4.3. 2023

Veletrh nábytku a interiérového designu

Univerzita Hradec Králové


Na přehlídce studentského designu
Grand Prix Mobitex každoročně zaujmou textilní bytové doplňky. Studenti Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Univerzity Hradec Králové v rámci letošního ročníku představí textilní závěsy a polštáře především v odstínech tmavě modré barvy, které vznikly ve spolupráci s firmou Modrotisk Danzinger v Olešnici, jež se věnuje tradiční výrobě modrotisku.

Studentskými pracemi hradecké univerzity letos prostupují dvě hlavní témata: „fantasy“ a „barvířství, indigo a džínovina“, která byla zpracovávána v rámci semestrálních zadání. Ačkoliv studenti navazují na tradiční technologie, dekor textilií je většinou netradiční. Z vystavených prací reagují na současné trendy v oblasti recyklace především polštáře vyrobené ze secondhandové džínoviny či bavlněných lůžkovin a dokončené různými technikami, například batikou či ruční kresbou. Závěsy nejsou zdobeny drobnými ornamenty typickými pro modrotisk, naopak převládají zde různé autorské motivy a netradiční vzory – od fantaskní zahrady plné roztodivných hub a rostlin, přes čajovníkovou plantáž a motiv reflektující život domácích mazlíčků, až po symbolický motiv květu či vyobrazení bylinných extraktů a magických nápojů.

Při pohledu na vybrané práce je zřejmé, že Katedra výtvarné kultury a textilní tvorby při výuce klade důraz na kreativní přístup, originalitu v tvůrčím procesu a netradiční zpracování textilního materiálu. Výrobky jsou charakteristické kombinací technik a materiálů i originálním autorským zpracováním, tvoří tak svěží a netradiční doplňky vhodné do moderních interiérů.

Karolína Kouřilová, asistentka GPM

  

   

   

 

 

Datum: 14.4.2022 15:38:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště