Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
26.-29.2. 2020

Veletrh nábytku a interiérového designu

Studentská sekce soutěžní přehlídky Grand Prix Mobitex 2016

 

Do letošní studentské sekce exponátové soutěže Grand Prix Mobitex se přihlásilo více než 80 studentů ze 7 českých a slovenských škol – soukromé střední školy AVE ART Ostrava, Mendelovy univerzity v Brně, Střední školy nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem, Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru v Bratislavě, Univerzity Hradec Králové, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Zdůrazněným tématem letošního ročníku je řemeslo ve vztahu k designu.

AVE ART Ostrava, soukromá Střední umělecká škola s. r. o., se do soutěže zapojuje již poněkolikáté. Základní myšlenkou existence školy je oživení tradiční řemeslné tvorby na severní Moravě, škola však usiluje o celorepublikový přesah a díky své angažovanosti se dostává do povědomí také v zahraničí. Předkládá netradičně pojaté stoličky 3 studentů oboru Průmyslový design.

Každoročním účastníkem je brněnská Mendelova univerzita, letos s rekordními 32 objekty. Ústav nábytku, designu a bydlení řeší problematiku nábytku, která postihuje tvůrčí proces od návrhu výrobku po jeho uplatnění v interiéru. Svou činností navazuje na tradici zaniklého Výzkumného a vývojového ústavu nábytkářského. Na výstavě představí kolekci svítidel, stoliček, společenských stolků, dětský nábytek, židle, křesla, sedací prvky a také solitéry jako stojan na klávesy či didaktickou pomůcku pro nevidomé. Studenti pracovali s nejrůznějšími současnými materiály od betonu, optických vláken a sádry po dřevo, překližku, laminát či sklo.

Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem se prezentuje 4 společenskými stolky, nejčastěji v kombinaci dřeva a skla. Škola má dobré technické zázemí pro teoretickou a praktickou výuku a spolupracuje s řadou významných firem, žáci tak mají možnost podílet se na realizaci zakázkové výroby pro veřejnost.

Po několika letech znovu vystavuje Škola úžitkového výtvarníctva J. Vydru v Bratislavě. Jedná se o 8 objektů, prací studentů tří oborů – Keramického designu, Propagačního výtvarnictví a Designu a tvarování dřeva. Nynější program školy navazuje na progresivní a avantgardní ideové odkazy Školy uměleckých řemesel a vytváří základní osnovu poslání dnešního institutu. Obor Keramický design vystaví kolekce na téma „keramické lahve“, Propagační výtvarnictví objekty z odpadového materiálu a redesign, obor Design a tvarování dřeva je zastoupen vyplétanou lavicí.

 I tento rok budou v expozici k vidění interiérové doplňky – závěsy, polštáře či papírové tapety – reprezentující 5 projektů oboru Textilní tvorba Univerzity Hradec Králové. Univerzita vede studenty k akceptaci tradice při hledání vize budoucnosti, inspiraci pro vlastní tvorbu a kreativní výtvarná řešení nacházejí studenti v realizacích workshopů a uměleckých projektů ve spolupráci s českými i zahraničními školami.

Druhá nejpočetnější kolekce čítající 29 prací patří Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Soutěžní přehlídky se tradičně účastní Ateliér průmyslový design, poprvé je zde zastoupen také Ateliér produktového designu. Mladí tvůrci se zaobírali nejen nábytkem a doplňky do interiéru, ale i méně běžnými solitéry a objekty pro dětské hry, pracovali se dřevem, kovem, plasty i textilií. Atypickým je kompozitní materiál z popela.

Do soutěže Grand Prix Mobitex se pravidelně přihlašují také studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V tomto ročníku ji zastupují 3 projekty z Ateliéru textilní tvorby, který se věnuje nejen navrhování oděvu, ale i materiály pro interiér a architekturu. V tomto směru spočívá ateliérová práce na konceptu, kvalitním návrhu a technologii s tím spojené. Práce ateliéru zasahuje i do oblasti technického textilu. Autorské objekty zahrnují bytové doplňky vyrobené nejen z textilie, ale i skla, kovu či nerostů.

Více informací naleznete zde

Dagmar Koudelková, kurátorka přehlídky Grand Prix Mobitex, +420 602 571 886

Informace: Martina Jašková: grandprixmobitex@gmail.com, +420 736 210 497

 

 

Datum: 12.4.2016 7:45:00Současně také

Stavební veletrh Brno
26. - 29.2. 2020


DSB - Dřevo a stavby Brno
26. - 29.2. 2020


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště