Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
26.-29.2. 2020

Veletrh nábytku a interiérového designu

Studenti versus firmy aneb proč některé návrhy končí v šuplíku

 

Téma letošní studentské soutěže i následných diskusí doprovodného programu na veletrhu MOBITEX se neslo v duchu smysluplného propojení studentských nápadů a jejich realizací v praxi. Na pódiu v pavilonu F zazněla celá řada zajímavých přednášek a zkušeností firem. Například zástupkyně společnosti Plastia na konkrétních příkladech prezentovaly, proč i sympatický studentský návrh se nakonec nemusí dočkat realizace, zatímco jiný ano. A firma Princ parket nabídla příběh o vzniku hezké kolekce moderního nábytku, který se zrodil ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně.

Koncept přednášky „Proč se strkají designové věci do šuplíku“ byl jasný – ukázat hlavně začínajícím autorům pohled výrobce, který zvažuje, zda uvede či neuvede zajímavý studentský nápad do výroby. Spolumajitelka firmy Lenka Novotná si pro demonstraci nerealizovaného případu vybrala návrh rezervoáru vody a současně misky na sazenice, který vznikl jako diplomová práce Petry Rybánské na VŠVU v Bratislavě.

Zajímavý, ale neuskutečnitelný

Přestože výrobek Lenku Novotnou velmi zaujal, existovaly nakonec tři hlavní důvody, proč se firma rozhodla do realizace nejít. Tím prvním byla udržitelnost inovace vůči byznysu, zákazníkovi a systému, druhým byly obavy z technického řešení, které vyžadovalo velkou časovou investici konstruktéra při přípravě misky do výroby, a třetí velké nároky na modularitu, kdy se firma obávala nárůstu spotřeby materiálu. Příběh s méně šťastným koncem byl nakonec dobrou zkušeností i pro studentku, která na místě přidala i svůj pohled a potvrdila, že není neúspěch, jenom učitel.

Další dva příběhy komentovala Jana Fryšavská ze společnosti Plastia, která hovořila o cestě produktu Doppio do výroby. Jednalo se sérii variabilních barevných květinářů a truhlíků, které navrhl student VŠUP Praha Lukáš Matěja. Realizace se dočkaly i interiérové konvičky MAX a rozprašovače autora Maxmiliána Blštáka, studenta ateliéru Průmyslový design na FMK UTB ve Zlíně.  Konvička byla v lednu uvedena na trh a rozprašovač ho bude následovat v únoru.

„Maxmilián byl velice dobře připravený a jako průmyslový designér měl velmi dobré technické znalosti. To všechno jsou důležité parametry - jak jsou studenti připraveni ze školy, jak jsou sami aktivní a jak moc firma chce spolupracovat, například v rámci bakalářské nebo diplomové práce, zda vyhlašuje soutěže nebo organizuje workshopy. Spolupráce se školami generuje příležitosti, diskusi, dialog, network,“ dodávají obě ženy, které zasvětily svůj pracovní život plastům.

Mladé myšlenky

O další dobrý příklad z praxe za zasloužila rodinná firma Princ parket, výrobce unikátních dřevěných podlah a parket. Jednatel společnosti Karel Hrdlička hovořil o svých podnikatelských začátcích v jižním Tyrolsku, o tom, jak začal dovážet do Česka dřevoobráběcí stroje a začal uvažovat o výrobě nábytku. Nakonec se svými syny a přáteli vybudoval společnost, která se zaměřuje na speciální povrchové úpravy dřeva, kdy výhradně používá ekologické, přírodní míchané oleje.

„Spolupráce s mladými lidmi mne zajímá, protože mladí lidé vždy vnáší do procesu svoje myšlenky a mohou tak vznikat nové věci. Loni jsme začali spolupracovat s Mendelovou univerzitou v Brně díky iniciativě hejtmanství, potkali jsme se v říjnu 2018 a nyní tu vidíte první výrobky,“ říká Karel Hrdlička nad hezkou kolekcí v pavilonu F.

Dřevěný nábytek nese výraznou stopu speciálních úprav, kterým firma věnuje velkou pozornost. Nejčastěji jde o kartáčování, které pomáhá ke zvýraznění textury dřeva, k němuž se přidávají hoblované povrchové úpravy, simulující například stárnutí dřeva. „Takový nerovný povrch přímo volá po dotýkání. Materiál je možné použít na podlahu stejně tak jako na nábytek, na obklady, na schody. Dává to designově dobrý smysl a mladým tvůrcům i nekonečné možnosti, jak dřevo kombinovat,“ usmívá se Karel Hrdlička.

 

Datum: 2.3.2019 10:53:00Současně také

Stavební veletrh Brno
26. - 29.2. 2020


DSB - Dřevo a stavby Brno
26. - 29.2. 2020


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště