Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Spolupráce firmy Princ Parket a Mendelovy univerzity v Brně

 

Rodinná firma Princ Parket se primárně zaměřuje na zakázkovou výrobu dřevěných podlah, realizuje však také výrobu schodišť a kompletní obkládku interiérů včetně obložení stěn a stropů. Firma pracuje hlavně se dřevem českého původu a s plně ekologickými materiály, ať už přírodními oleji pro úpravu povrchů, tak i vodou ředitelnými lepidly v případě lepených spojů.

S požadavkem rozšířit sortiment firmy o nábytek oslovila společnost Princ Parket Mendelovu univerzitu v Brně. Následné setkání s nábytkářem a zástupce transferu technologií z Mendelovy univerzity v Brně, Milanem Šimkem, zahájilo spolupráci firmy s Ústavem nábytku, designu a bydlení, Lesnické a dřevařské fakulty. Mladí designéři nábytku - studenti, tak dostali příležitost vytvořit kolekci nábytku s použitím materiálu původně určeného na realizace parketových podlah, a zároveň myslet na možnosti průmyslové výroby a její omezení.

Princ parket díky této spolupráci zahájili výrobu odlehčeného dřevokompozitního materiálu a technologii, s níž jsou schopni vyrábět dílce s větší tloušťkou, jejichž hmotnost může být ve srovnání s masivem až o dvě třetiny nižší. Díky této inovaci vznikají nové komponenty a širší příležitosti pro uplatnění nejen při výrobě podlah, ale také v nábytkářství či interiérovém designu. Designéři mají nyní možnost navrhovat nábytek a části interiérů v dimenzích, které byly dříve jen těžko realizovatelné.  Studenti tak mohli vytvořit nábytek, který zatím nemá zastoupení na evropském, ani globálním trhu. Odlehčenost nového materiálu s kvalitou masivu navíc otvírá široké možnosti jeho uplatnění i v případě zcela nových výrobků, kde byla váha doposud na překážku.

Požadavkem firmy bylo vytvořit základní nábytkové prvky interiéru – obývací stěnu, konferenční a jídelní stůl, to vše s důrazem na rustikální povrchy se zvýrazněnou přírodní strukturou dřeva. Mladí designéři z Mendelovy univerzity pak při výrobě aplikovali nejen předem určené materiály jako dřevěný kompozit, ale nebály se při řešení svých návrhů využít i betonových nebo kovových prvků.

Společnost ze studentských prací vybrala několik návrhů, k nimž vyhotovila prototypy, které budou k vidění právě na Grand Prix Mobitex 2019. I na základě reakcí veřejnosti se bude rozhodovat, které z výrobků se budou sériově vyrábět. Jak však hodnotí jednatel firmy Karel Hrdlička, většina návrhů bude pro svou zajímavost určitě dále realizována. Společnost by navíc se studenty ráda spolupracovala i v budoucnu. Dle Hrdličky a Šimka je pro firmu i kulturu naší společnosti důležitá výchova budoucí generace nábytkářů-designérů a jejich zapojení do praxe, nejlépe skrze reálný projekt vedoucí k uplatnitelným výsledkům na trhu, jako v případě této spolupráce.

Datum: 22.2.2019 16:59:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště