Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
2.-4.3. 2023

Veletrh nábytku a interiérového designu

Od prototypu sešroubovaného v garáži k výrobě milionté židle

Sedací nábytek Rim je nedílnou součástí kanceláří v České republice i zbytku světa. Společnost Rim dnes ze Zlínského kraje vyváží 150 tisíc židlí ročně na všechny kontinenty a vloni oslavila 30 let od svého vzniku.

Dva kamarádi v čele

Zakladatelé Milan Nagy a Rudolf Fukal se poznali v letecké výrobě a po revoluci oba cítili touhu věnovat se svému vlastnímu podnikání. Za celým rozjezdem firmy byla ale spíše náhoda než promyšlený plán. Milan Nagy sháněl židli k pracovnímu stolu pro svoji manželku. Neuspokojivý výběr a malá nabídka na trhu oba zakladatele dohnala až ke společnému rozhodnutí pustit se do výroby sami. V roce 1991 tak vznikl první prototyp podle inspirace z tehdy populárního časopisu Urob si sám.

Tuto dobu dnes připomíná už jen první prototyp vystavený v sídle společnosti – garáž dávno nahradily vlastní výrobní haly a z jedné židle je 150 tisíc židlí ročně. Co zůstává stejné, je důraz na ergonomii a dlouhou životnost všech výrobků a přátelství obou zakladatelů. „Naším snem vždy bylo mít velkou evropskou firmu. Cesta k ní byla a je přes nápady a kvalitní tým spolupracovníků,“ dodává Milan Nagy.

Z Tlumačova do 50 zemí světa

K dnešnímu dni putovalo do světa z výroby v Tlumačově přes 1,5 milionu židlí. Usedají na ně lidé po celé Evropě, ale například i v Tanzanii či na Mauriciu. Klíčové je v tomto směru obchodní zastoupení, o které se stará přes 500 dealerů. Showroomy má značka kromě Prahy a Otrokovic i v Budapešti nebo Vídni.

Hranice Zlínského kraje překračuje firma i řadou spoluprací se světovými designéry. Za ty v minulosti získala i několik mezinárodních ocenění, ať už jde o Red Dot, German Design Award či ocenění Good Design. Nejnovější kolekce Muuna od designérů Massima Costaglii a Giulia Mazzantiho se stala absolutním vítězem ceny Nábytek roku 2021 vyhlašované Asociací českých nábytkářů. Kolekce Organix od Kaie Stanii získala ve stejné soutěži cenu za výjimečně zdařilý design.

Inovace jako cesta

Vlastní technologie a kontrola nad celým procesem od návrhu až po sériovou výrobu otevírá prostor pro inovace. Největší posun je možné sledovat ve výrobě jako takové – stále ve větší míře se v ní uplatňuje automatizace a robotizace. Společnost je tak připravena na další růst a chystá např. expanzi na severoamerický a britský trh. V plánu je také další rozšiřování produktových řad nebo vývoj prémiové ergonomické otočné židle. „Našim cílem je přetvářet kanceláře v místa, kde se budete cítit dobře,“ shrnuje výkonný ředitel Martin Dorotík.

 

Datum: 20.4.2022 11:10:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště