Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
2.-4.3. 2023

Veletrh nábytku a interiérového designu

Ocenění pro nejlepší exponáty, úspěšné firmy a osobnosti oboru


Zlatou medaili Stavebního veletrhu Brno 2022 získalo inovativní řešení zvyšující bezpečnost při práci ve výškách. Oceněn byl také modulární systém výstavby dřevostaveb a cenu Grand Prix MOBITEX 2022 získal multifunkční dětský nábytek.

Ceny byly uděleny při slavnostním ceremoniálu zahajujícím Stavební veletrh Brno, veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno a veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX. V úvodu všechny přivítal generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Tomáš Moravec, který poděkoval firmám za prezentaci na letošním ročníku. Náměstek primátorky města Brna Jiří Oliva následně připomněl, že konání veletrhů není samozřejmá věc, což ukázaly poslední dva roky. „Už to, že tady sedíme bez roušek, znamená, že se snad už vracíme k normálu a veletrhy půjdou zase nahoru,“ řekl Jiří Oliva. Zdůraznil také obtížnost současné situace, která přinesla nové výzvy v podobě například nedostatku surovin. Na závěr poděkoval organizátorům akce za to, jak skvělý veletrh v této složité době připravili.

O udělení prestižní Zlaté medaile SVB 2022 rozhodovala odborná hodnotitelská komise pod vedením profesora Jiřího Hirše (VUT v Brně). Zlatou medaili získala slovenská společnost Vertemax, s. r. o., za inovativní protipádový kotvící systém Alupercha/Alsipercha od španělského výrobce Encofrados J. Alsina. Oceněný výrobek významně zvyšuje bezpečnost při práci ve výškách. Poskytuje pracovníkům na stavbách kotvící bod nad hlavou. Systém je snadno přenosný a dobře zabudovatelný při výstavbě. Vyniká snadnou obsluhou a umožňuje široký pracovní prostor, a to až 125 m2. Zároveň se jedná o recyklovatelný výrobek s nízkou ekologickou zátěží i opakovatelným použitím.

Cenu poroty SVB získala česká firma Vesper Frames, s. r. o., za Vesper Homes – modulární systém výstavby dřevostavby od stavební konstrukce až po vnitřní vybavení. Výrobce využívá udržitelný ekologický materiál s vysokou přesností produkce, což umožňuje zpracování konstrukcí s vysokou estetickou hodnotou. Za obor dřevostaveb na zahájení vystoupila ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů Lenka Trandová, která připomněla, že podíl dřevostaveb na českém trhu stále roste a v současnosti dosahuje už 16 procent výstavby rodinných domů. „Jsem velmi ráda, že se veletrh Dřevo a stavby už po několikáté stal nedílnou součástí brněnských stavebních veletrhů. Těší mě, že jsme se po dvou letech mohli vrátit na toto krásné výstaviště a znovu podpořit výstavbu dřevostaveb,“ prohlásila a dodala, že obor dřevostaveb je díky vysoké automatizaci a mechanizaci dobře připraven na nové výzvy, které přinesla současná situace.

Udělovala se také cena Grand Prix MOBITEX, o níž rozhodovala odborná hodnotitelská komise pod vedením ředitelky Národního centra nábytkového designu Dagmar Koudelkové. Ocenění získala česká společnost Benlemi s. r. o. za kolekci učících věží pro děti. Multifunkční učící věže podle komise pomohou rodičům a přinesou spoustu zábavy dětem. Jednotlivé díly lze přesouvat podle aktuální potřeby, což umožní, aby byla věž dítěti nejen skvělým pomocníkem, ale také kamarádem, učitelem a především místem, ve kterém se bude cítit bezpečně. Komise ocenila zejména originální variabilní řešení rozvíjející kreativitu dítěte. Při této příležitosti všechny pozdravila předsedkyně Klastru českých nábytkářů Lucia Haraslínová, která informovala o situaci v oboru. Českým nábytkářům se podle ní v posledních dvou letech dařilo, protože poptávka po nábytku během pandemie rostla. „Bylo to vidět i na exponátech, které jsme v rámci Grand Prix MOBITEX hodnotili. Bylo nám líto, že jsme mohli ocenit jen jediný exponát, protože přihlášené výrobky byly opravdu kvalitní,“ uvedla Haraslínová.

Tradičně se při této příležitosti udělovaly také ceny Cechu topenářů a instalatérů ČR. Výroční topenářskou cenu 2022 převzal Miroslav Nováček, výrobní ředitel společnosti Thermona, která je v současnosti jediným výrobcem plynových kotlů v České republice. Výroční instalatérskou cenu 2022 získala brněnská firma Navrátil Group, která zajišťuje servis výrobků od více než 20 výrobců tepelné techniky. Cenu Franze Zieglera – Thermia určenou autoritám v oboru tepelné techniky si pro rok 2022 převzal Miloš Gajgar, který je jako autorizovaný inženýr dlouholetým propagátorem kvalitních řešení s bohatou publikační činností. Poslední udílenou cenou bylo Čestné vyznamenání Cechu topenářů a instalatérů ČR 2022, jehož držitelem se stal Josef Hypr, dlouholetý ředitel Střední školy stavebních řemesel v Brně-Bosonohách.

 

Datum: 22.4.2022 10:42:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště