Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
26.-29.2. 2020

Veletrh nábytku a interiérového designu

Nejlepší mladý truhlář je z Nového Jičína

 

První Mistrovství ČR v oboru truhlář proběhlo v pavilonu F přímo před zraky návštěvníků veletrhu MOBITEX. V konkurenci sedmnácti učňů ze tří zemí přesvědčivě zvítězil Vojtěch Klézl ze Střední školy zemědělské a technické Nový Jičín, který získal 97 bodů ze 100 možných.


Druhou příčku vybojoval s 88 body Roman Vilášek ze Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem a bronz si z Brna odveze Jan Mimra z SPŠ a SOU Pelhřimov, kterému porota udělila 84 bodů. Ani zahraniční zástupci nezklamali a nejlepší z nich, učeň odborné školy v maďarské Šoproni, by se ziskem 91 bodů skončil na Mistrovství ČR na druhém místě. Pořadatelem mistrovství byla Integrovaná střední škola Slavkov u Brna a její ředitelka Vladislava Kulhánková označila celé finále za svátek řemesla. Připomněla, že brněnskému mistrovskému kolu předcházela ještě školní a krajská kola, takže v pavilonu F se představili skutečně jen ti nejlepší. Chyběl pouze zástupce Karlovarského kraje, takže soutěžilo třináct vítězů krajských kol. Na celkový počet sedmnácti finalistů je doplnili dva učni z Maďarska a dva z Polska.

Soutěžním úkolem bylo v časovém limitu pěti hodin vyrobit přesně podle návrhu stoličku ze smrkového masivu. „Výsledky práce byly velmi zajímavé, některé hodně povedené, bohužel některým se výrobek nepodařil, ale myslím, že kvalita byla na výrobcích vidět,“ zhodnotila výsledek soutěže Lucia Haraslínová, předsedkyně Klastru českých nábytkářů a zároveň předsedkyně odborné poroty. Poděkovala za účast všem finalistům a také jejich učitelům odborného výcviku, kteří mladým lidem dlouhodobě předávají své znalosti a zkušenosti a navíc se ujali náročného úkolu připravit je na soutěž.

První Mistrovství ČR v oboru truhlář přijela podpořit také generální ředitelka Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR Eva Svobodová. Nedostatek řemeslníků se projevuje napříč obory, proto se asociace snaží problém řešit dlouhodobým projektem „Fandíme řemeslu“ a nově se zasazuje o návrat dílen v moderním pojetí do osnov základních škol. Soutěž mladých truhlářů podle Evy Svobodové zviditelňuje obor, podporuje talentované žáky a pomáhá také získat nové zájemce o truhlářskou profesi. Pokles absolventů je totiž dramatický a brzdí další rozvoj českého nábytkářského průmyslu. Ještě v roce 2005 se v celé České republice vyučilo truhlářem 2596 mladých lidí, ale loni jich bylo už jen 792, což představuje pokles o 69 procent.

Datum: 26.4.2018 11:15:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
26. - 29.2. 2020


DSB - Dřevo a stavby Brno
26. - 29.2. 2020


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště