Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
2.-4.3. 2023

Veletrh nábytku a interiérového designu

Nábytek z betonu? Proč ne!


Česká firma Svoboda a syn, s. r. o., vyvinula speciální betonové směsi, ze kterých vyrábí originální designový nábytek. Betonová sedačka nebo kuchyňská deska měly u návštěvníků veletrhu MOBITEX velký úspěch.


Beton je ve stavebnictví většinou ukrytý v konstrukci, ale když se dokonale zpracuje, může z něj vzniknout originální mobiliář vhodný jak do exteriéru, tak do interiéru. Stoly, stolky, lavice, kuchyňské desky na míru, umyvadla, obkladové desky, ale i misky nebo květináče – to všechno vyrábí společnost Svoboda a syn ze speciálních betonových směsí, které sama vyvinula.

Všechno začalo výzkumem, specializovali jsme se na vývoj vysokohodnotných betonů z přírodních a umělých kamenin. Vyvinuli jsme vlastní betonové směsi a výrobní technologie, pak jsme se začali hodně věnovat pohledovosti a teplotní odolnosti. Výsledkem byly směsi, které se skvěle hodí právě do betonových výrobků pro koncové zákazníky,“ popsal cestu k betonovému nábytku Martin Střítecký, projektový manažer firmy Svoboda a syn, s. r. o. „Mezičlánkem bylo, když si jedna kolegyně začala ze směsí odlívat hrnečky a květináče. Nám se to líbilo, začali jsme dělat betonové desky, různě je testovali, i na balistickou odolnost. Z nich jsme pak začali vyrábět stoly, kuchyňské desky, lavice a skončili jsme až u betonových sklepů,“ dodal Střítecký.

Na veletrhu MOBITEX firma představila ukázku výrobků, které dodává většinou na míru, v barvě a rozměrech podle přání zákazníka. Vedle betonové kuchyňské desky s vestavěným dřezem a odkapávačem je v expozici k vidění třeba stůl z bílého betonu, konferenční stolek v kombinaci černý beton a dřevo nebo designová betonová sedačka vhodná hlavně do exteriéru, třeba na zahradu.

Ze strany návštěvníků je o naši nabídku velký zájem. Směs je tak kvalitní a vzhledově dokonalá, že každého nadchne. Všichni se vyptávají na funkčnost, vlastnosti. Nejvíc se líbí betonová sedačka a hlavně kuchyňská deska. Ta je opatřena čtyřvrstvou impregnací, která zabraňuje průniku potravinářských barviv a poškození betonu. Udržuje se jednoduše vodou s jarem, jen je třeba dát pozor na ostré předměty, které by mohly porušit impregnaci. Ta se ale případně dá obnovit,“ vysvětlil Martin Střítecký. Největší výhodou tohoto materiálu je podle něj právě vzhled, vysoká funkčnost a neomezená variabilita tvarů a rozměrů desky. Naopak omezující je hmotnost a složitá manipulace, na kterou je při umístění v interiéru dobré myslet už při realizaci stavby. Ale pokud si betonový nábytek pořídíme na zahradu, kvůli hmotnosti je téměř jisté, že ho nikdo neukradne. Také proto se výborně uplatňuje i jako veřejný mobiliář.

 

Datum: 24.4.2022 13:56:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště