Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX ukazuje krásu nábytkářské výroby, shodli se řečníci na zahájení veletrhu

 

Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX byl oficiálně zahájen na pódiu v pavilonu F. Představitelé oboru zdůraznili růst produkce českého nábytkářského průmyslu, který však nachází odbyt spíše v zahraničí, zatímco tuzemští zákazníci se stále častěji orientují na levnější zboží z dovozu.


Situaci v oboru přiblížil prezident Asociace českých nábytkářů Martin Čudka, který vidí brněnský veletrh jako příležitost ke zviditelnění českých výrobců. „Náš nábytkářský průmysl meziročně povyrostl relativně málo, což není tím, že by se nedařilo prodat, ale začínáme narážet na personální strop,“ konstatoval Čudka. K realizaci zakázek podle něj docházejí výrobní kapacity, proto přivítal novou soutěž mladých truhlářů, ale dlouhodobé řešení vidí hlavně v investicích do nových technologií. „Daří se nám zvyšovat produktivitu nábytkářského průmyslu, investuje se do nových technologií, CNC strojů, optimalizují se výrobní procesy. Také u lidí nám jde spíš o kvalitu než o kvantitu, nábytkářské firmy nepotřebují velký počet truhlářů, ale stačí jim jeden nebo dva, kteří budou kvalitní, vysoce kvalifikovaní, schopní řídit další pracovníky a obsluhovat nové technologie,“ řekl Martin Čudka a připomněl, že nábytkářský průmysl je z drtivé části postaven na malých a středních firmách, kde stále existuje velký potenciál k zefektivňování. „Menší firmy, které vyrostly ze živnostenských dílen, potřebují podpořit také v budování značek a v propagaci, k čemuž může velmi dobře sloužit veletrh,“ míní prezident Asociace českých nábytkářů. Brněnský MOBITEX by podle jeho slov měl oslovovat především střední a vyšší třídu, na kterou převážně cílí čeští nábytkáři orientující se na výrobu s vyšší přidanou hodnotou. To ale zatím oceňují spíše v západní Evropě, protože nábytek stále více vyvážíme a spotřebitele si nachází hlavně v Německu.

Účastníky veletrhu pozdravil také zástupce náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR Jiří Koliba, který zdůraznil význam a krásu nábytkářského oboru. „Do Brna se všichni sjíždíme primárně na Stavební veletrhy, ale k čemu by nám byly stavby, kdyby nebyly zařízeny a nebyly v nich interiéry, ve kterých se budeme pohybovat a bydlet. Je to součást řemesel a naší kulturní tradice, je to součást našeho života, a jsem rád, že v poslední době se nábytkářskému průmyslu daří,“ řekl Jiří Koliba.

Generální ředitelka Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR Eva Svobodová se zaměřila na problematiku přípravy nastupující generace. „Nábytkářům se daří dobře, produkce je zhruba na úrovni 44 miliard korun a export se za posledních pět let zdvojnásobil, ovšem špatná zpráva je, že nejsou lidi. Asociace malých a středních podniků se řemeslům věnuje dlouhodobě, více než šest let máme nedotační projekt “Fandíme řemeslu”, kde spolupracujeme s 23 společenstvy a cechy. Za minulý rok jsme se v podpoře řemesel posunuli zase dál a dali jsme si úkol dostat dílny v moderním pojetí do výuky základních škol. Řemesla nejsou pro mládež příliš atraktivní, ale chceme jim je ukázat v nové podobě, s propojením na počítače, drony, 3D tiskárny a další moderní technologie,“ uvedla generální ředitelka AMSP. Jak dodala, jednou tu budeme mít chytré domácnosti a někdo jim bude muset dělat servis. Mladí lidé proto budou potřebovat znalosti nejen řemesla, ale i nových technologií.

Předsedkyně Klastru českých nábytkářů Lucia Haraslínová ve svém projevu na zahájení veletrhu poděkovala organizátorům mj. i za to, že poskytli prostor k organizaci Mistrovství ČR v oboru truhlář. Současně vyslovila dík všem vystavovatelům, kteří jsou veletrhu MOBITEX věrní, někteří třeba už 25 let. „Prošla jsem si veletržní stánky a viděla spoustu krásných, designových výrobků. Myslím, že každý návštěvník si na veletrhu najde, co hledá, a potká fundované prodejce a výrobce, kteří mu poradí s výběrem. Doufám, že vystavovatelům veletrh poskytne platformu pro setkávání a přinese jim komunikaci s koncovými zákazníky, mnoho nové inspirace a také obchodní příležitosti,“ prohlásila Lucia Haraslínová.

Cechmistryně Cechu čalouníků a dekoratérů ČR Helena Prokopová na pódiu pavilonu F připomněla, že se veletrh MOBITEX koná v nejkrásnějším evropském výstavním prostoru, který letos slaví již 90 let. „Přála bych si, aby na nábytkářské veletrhy do Brna jezdily davy lidí, ale vážím si vystavovatelů a návštěvníků, kteří tady jsou. Všem vám přeji, abyste odsud odcházeli s dobrým pocitem, že vyrábět nábytek je krásné řemeslo, a přenášeli ho dál,“  popřála Helena Prokopová vystavovatelům i návštěvníkům.

Datum: 26.4.2018 10:00:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště