Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Martin Kovařík: design v „tekuté“ době

 

Páteční přednáška architekta, designéra a pedagoga Martina Kovaříka „Jak se postavit k dnešnímu designu?“ byla především zamyšlením nad tím, jak a proč fungují či nefungují věci, kterými se denně obklopujeme. Byla také apelem na architekty, designéry a další tvůrce, kteří dávají podobu našemu životnímu prostoru, aby nezapomínali na to, že jejich úkolem je vytvářet příjemné prostředí, v němž se lidé budou cítit dobře.

„Žijeme v době, kterou dobře popsal Zygmunt Bauman ve své knize Liquid Modernity (Tekutá modernita). Vidíme, že v dnešní společnosti přestávají platit jakákoliv pravidla. Současný design má podobné atributy, ztrácí svou vlastní identitu. Z designu se stala anonymní záležitost, netušíme, kdo výrobek navrhoval, kdo za jeho podobu a funkčnost nese odpovědnost nebo kde se vyrábí,“ zmínil Martin Kovařík. Hovořil také o tom, že designéři jsou od výrobců tlačeni do toho, aby navrhovali produkty, které nelze opravit a zákazník byl nucen za poměrně krátkou dobu nakupovat výrobky nové. „K designu se chováme jako k jídlu. Konzumujeme ho – a co dál?“ zněla jedna z  otázek, které dnes zazněly na pódiu v pavilonu F.

Za jeden z důvodů, proč podle Martina Kovaříka současný design neplní svoji funkci, je skutečnost, že se neumíme s výrobky identifikovat a nevytváříme si k nim emoční vztah. Podle odborníka také designéři málo reflektují skutečné potřeby člověka z hlediska pohodlí i sociální stránky. Designéři mívají často mylnou představu o chování zákazníka, a zatímco vytvářejí složité věci, spotřebitel chce spíše jednoduché produkty, které dokáže bez problémů ovládat. „Umělá inteligence nás převyšuje a nekopíruje naše potřeby. Ale lidé chtějí v prostředí žít, ne být jeho otrokem,“ uvedl dnes Martin Kovařík s tím, že s dobrým designem souvisí i takové faktory, jako funkčnost, bezpečnost, životnost, ergonomie, životní prostředí, soulad vztahů, jasné použití, kvalita vzhledu či genius loci.

 

Datum: 27.4.2018 17:47:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště