Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Křest knihy a retrospektivní expozice, veletržní pocta designérovi Jindřichu Halabalovi

 

V roce ohlížení do stoleté historie si MOBITEX připomíná slavnou minulost nábytkářského průmyslu v Brně i jméno jeho nejznámějšího tvůrce Jindřicha Halabaly. Expozici s originály i replikami nábytku, který vytvořil pro Spojené UP v Brně, si můžete prohlédnout v pavilonu F. Na veletržním pódiu navíc proběhl slavnostní křest publikace Jindřich Halabala a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně.


Designér Jindřich Halabala svými meziválečnými a poválečnými návrhy nábytku pro Spojené UP závody v Brně významně poznamenal kulturu bydlení ve dvacátém století. Velký zájem o Halabalou navržené originální výrobky i jejich současné repliky zároveň dokazuje, že jeho přístup k interiérovému designu byl nadčasový a vliv jeho myšlenek přetrval do 21. století. Hold tomuto mimořádnému tvůrci vzdali také organizátoři veletrhu MOBITEX, když poskytli prostor pro retrospektivní expozici věnovanou historii Spojených UP závodů a nábytku Jindřicha Halabaly. V pavilonu F jsou k vidění jak originální historické kusy, tak novodobé repliky vytvořené firmou Modernista, která je jediným regulérním výrobcem tohoto nábytku.

Veletrh MOBITEX byl zároveň zvolen za místo slavnostního křtu druhého, rozšířeného vydání výpravné publikace Jindřich Halabala a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně. Kniha mapující slavnou epochu našeho interiérového designu vyšla poprvé před 15 lety u příležitosti výstavy ke 100. výročí narození Jindřicha Halabaly a byla velmi rychle rozprodána. V roce 2018, kdy si shodou okolností připomínáme 40 let od úmrtí Jindřicha Halabaly, vychází druhé vydání rozšířené o fotografie z výstav, fotografie nově vyráběných produktů a dva nové texty. „Vlastně vycházejí najednou dvě knihy, vedle české publikace současně i anglická mutace. Obě jsou k zakoupení s veletržní slevou v expozici v sousedství pódia v pavilonu F,“ upřesnila vydavatelka knihy Eva Škrabalová z nakladatelství Grada.

Spoluautorka knihy Dagmar Koudelková na křtu zdůraznila nadčasovost tvorby Jindřicha Halabaly. „Jím navržený nábytek se dodnes prodává, a to jak originální historické kusy, které mají vysokou cenu, tak novodobé repliky. Některé tyto modely jsou natolik dobře navržené z pohledu ergonomie i designu, že nepotřebují žádné úpravy a jsou žádané i v současnosti.“ Zároveň vysvětlila, proč se publikace křtí právě na veletrhu MOBITEX: „Brno má v oblasti výroby nábytku dlouholetou tradici a úroveň zdejší nábytkové tvorby byla vysoká jak v meziválečném období, tak po válce, kdy v Brně fungoval vývoj nábytkářského průmyslu.“

Pozvání na křest přijal také designérův syn Ivan Halabala, který poděkoval všem, kdo se zasloužili o vydání knihy v této úžasné kvalitě. „Takových odborných a propracovaných publikací dnes vychází velmi málo,“ pochválil Ivan Halabala autory a připomněl, že některé ze slavných výrobků vznikly již před 90 lety, kdy Jindřich Halabala působil jako vedoucí prodejny nábytku Spojených UP závodů na Václavském náměstí v Praze. Původně to byla malá firma, ale postupně se rozrostla do konglomerátu, kde nábytek vyrábělo 1700 osob. Cílem společnosti byla sériová výroba velmi kvalitního nábytku za takovou cenu, aby si jej mohlo pořídit co nejvíce zákazníků i z nižších společenských vrstev. Přes masovou výrobu byl nábytek se značkou UP synonymem kvality a dobrého vkusu. „Moc bych si přál, aby designéři a manažeři dnešních nábytkářských firem společně nastudovali něco z filozofie UP závodů i dalších úspěšných firem minulosti a tvořili něco, co není určeno pro pětiletou spotřebu, ale co si v bytě jednou rádi ponechají i vnukové,“ prohlásil Ivan Halabala.

Datum: 27.4.2018 17:47:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště