Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
2.-4.3. 2023

Veletrh nábytku a interiérového designu

Krása historického čalounění, svědectví luxusu a pohodlí, premiérově na MOBITEXu 2023


Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z.s., premiérově představí v Brně ve svém stánku na veletrhu MOBITEX 2023 bannery z výstavy „ČALOUNĚNÍ – Svědectví luxusu a pohodlí“. Výstavu vytvořenou v rámci projektu Ministerstva kultury České republiky „NAKI II Řeč materiálu, Tradiční řemeslné technologie pro záchranu kulturního dědictví a současný životní styl“, realizovaného v letech 2018–2022, je možné v předvánočním čase do 23. 12. 2022  prohlédnout v pracovních dnech od 9 do 16 hodin v Galerii NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU, Senovážné náměstí č .6, České Budějovice.  A kdo to nestihne, bude mít na MOBITEXu 2023 další příležitost.


Projekt čerpal ze vzácné francouzské barokní památky „Encyklopedie čili naučného slovníku věd, umění a řemesel“, která s cílem obsáhnout veškeré lidské poznání vyšla v 28 svazcích ve Francii v letech 1751–1766, s dodatky v 1772, 1777 a 1780. Encyklopedisté byli francouzští filosofové a vědci stranící společenskému pokroku, sdružení pod vedením Denise Diderota. Jeho jménem DIDEROT je dnes Encyklopedie označována. Encyklopedisté navštěvovali dílny, divadla, venkov a další, aby práce byla co nejpřesnější. Encyklopedie seznamuje kresbou i slovem také s čalounickou dílnou/obchodem, výrobky a způsobem jejich čalounění, s materiály i nářadím. Čalouník je vyobrazen s jehlami v botách, „oděný“ do výrobků: křeslo, čalouněná toaleta, taburet, matrace, v levé ruce má žebřík na věšení závěsů a čalounické kladívko, v pravé ruce nese lampu s textilní dekorací a závěs, přehoz či koberec.

Ve stánku cechu budou obrazy s ukázkami z Encyklopedie, čalounických materiálů a výrobků doplněny konkrétními renovovanými historickými čalouněnými výrobky z Čalounictví Liška, člena Cechu čalouníků a dekoratérů a truhlářů, oceněného 11. července 2019 ministrem kultury PRESTIŽNÍ CENOU za uchování a záchranu řemesel v oboru ČALOUNÍK HISTORICKÉHO NÁBYTKU Jiří Liška a syn.

 

Datum: 6.12.2022 6:59:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště