Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Jak se nespálit při koupi nábytku?

 

Rady pro výběr nábytku, který má spotřebitelům sloužit dlouhá léta, přinesla veletržní přednáška tajemníka Asociace českých nábytkářů Tomáše Lukeše. Zákazníci by se měli orientovat hlavně na prověřené firmy a poctivé značky.

Uvolněná dvířka, vrzající postel, zatuhlá zásuvka, rozpáraný potah; nekvalitní nábytek umí pořádně ztrpčit život. A to ani nemluvíme třeba o ekzémech, které hrozí po kontaktu s exotickým čalouněním ošetřeným jedem proti hmyzu. Nábytek nás provází dlouhá léta, proto bychom měli vybírat hlavně ten kvalitní a neřídit se jen cenou.

“Ptejte se po původu nábytku,” doporučuje Tomáš Lukeš s dodatkem, že jistotu kvality dávají především prověřené české a evropské značky. “Nábytek dovezený z asijských zemí je spojen s různými riziky. Snižování výrobních nákladů vede k dětské práci, drancování přírody, ale jsou tu i zdravotní hrozby. Transport na dlouhou vzdálenost vyžaduje ošetření nábytku přípravky na hubení hmyzu a ochranu před plísněmi. Například do čalounění se vkládají kapsle s jedem a u spotřebitelů se pak vyskytly případy vážných ekzémů, které vyžadovaly i hospitalizaci,” varuje Tomáš Lukeš. Nebezpečí se může skrývat také v dřevotřískových deskách, protože třeba v Číně se nekontroluje technologie výrobního procesu a není jisté, jaké chemikálie se z nábytku po čase začnou uvolňovat. “Doprava na velké vzdálenosti navíc nábytek prodražuje, takže je rozumnější vybírat u domácích výrobců. U českých nábytkářů je prakticky jistota, že jde o u nás vyrobené zboží, zatímco třeba italské značky často zadávají výrobu do Asie,” myslí si Lukeš. Čeští výrobci dnes navyšují produkci a svůj kvalitní nábytek stále častěji vyvážejí, a to hlavně do Německa. Export českého nábytku se za posledních pět let zdvojnásobil.

Kvalitu vybíraného nábytku často prozradí pohled “za dvířka”, tedy na použitý materiál a kování. Asociace českých nábytkářů doporučuje žádat materiály a komponenty renomovaných výrobců, které jsou nejen základem pro kvalitní nábytek sloužící dlouhá léta, ale také zárukou bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti. Třeba u výběru sedačky je důležitá konstrukční pevnost a stabilita, stejně jako pevnost a hustota potahu i kvalita provedení čalounické práce. U všech skříní a skříněk je třeba dbát na kvalitní kování, panty a úchytky, u zásuvek zase na použití kvalitních pojezdových mechanismů.

Podrobné rady k výběru nábytku poskytuje stránka www.nabytek-jistota.cz, kde si zájemci mohou rovnou najít prověřeného výrobce nábytku, stejně jako interiérového designéra či architekta. Jak vysvětlil Tomáš Lukeš, do seznamu doporučených výrobců jsou zahrnuti všichni členové Asociace českých nábytkářů, kteří jsou vázáni morálním kodexem, a držitelé značky Česká kvalita - nábytek. Návštěvníci veletrhu MOBITEX mohou při výběru nábytku využít také služeb dvou poradenských center v pavilonu F, jedno najdou na stánku Klastru českých nábytkářů a druhé v expozici Cechu čalouníků a dekoratérů.

Datum: 27.4.2018 9:46:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště