Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Interiérové textilie umí zabránit požárům

 

Běžný bytový textil samozřejmě šíření ohně usnadňuje, ale těžce vznětlivé textilie jsou naopak velmi významným prvkem protipožární ochrany. Unikátní vlastnosti interiérových textilií jako samozhášivost, protihlukovost nebo termoizolaci na veletrhu MOBITEX prezentovala přednáška Cechu čalouníků a dekoratérů a společnosti Trevira CS.

Devět z deseti požárů v Evropě nastává v budovách a k jejich založení stačí velmi málo, třeba cigareta odhozená do koše nebo závada elektřiny. V České republice loni při požárech zahynulo 92 osob a dalších 1392 bylo těžce zraněno. O tom, jaké následky na životech, zdraví a majetku nakonec požár způsobí, rozhoduje z velké části právě vybavení interiéru, kde se zpravidla nachází velké množství hořlavých předmětů. K tomu, aby se místnost ocitla v plamenech, proto většinou stačí pouhé tři minuty, ale při použití těžce vznětlivých textilií může třeba odpadkový koš vyhořet, aniž by se oheň dále rozšířil. Speciální textilii s obsahem hybridní příze Trevira CS totiž oheň nezapálí, ale pouze zataví.

„V našich přízích nejde o úpravu povrchu impregnací, což má pouze dočasný efekt. U těžce vznětlivých textilií Trevira dochází k modifikaci celého materiálu. Příze je obohacena o malé množství organofosforečné látky, což zajišťuje, že se nehořlavá vlastnost látky časem neztrácí,“ zdůraznila Hana Foltánková ze společnosti Trevira CS. Tyto látky jsou určeny především pro komerční prostory, kde se pohybuje větší množství osob, jako jsou hotely, restaurace, školy či nemocnice. Jejich použití zde stanovuje norma. Těžce vznětlivé tkaniny jsou ovšem vhodné i pro domácnosti a především tam, kde pobývají děti nebo senioři.

Látky Trevira CS se uplatní také jako zvuková clona. Díky trojrozměrné struktuře absorbují zvuk a chrání před hlukem jak zvenčí, tak v open-space kancelářích, kde se z nich instalují stropní panely nebo dělicí stěny. „Další možností jsou protihlukové lehké záclony, které dokáží pohltit pětkrát tolik zvuku, co obyčejná záclona,“ informovala Hana Foltánková. Jak dodala, textilií s dodatečnými funkcemi je dnes tolik variant, že nabídnou řešení pro nejrůznější potřeby moderního bydlení a pracovního prostředí. K ochraně před sluncem se často instalují tužší textilie z hybridních přízí, lehčí látky účinně brání zase pohledu zvenčí do interiéru. Díky rozmanitosti barev, konstrukcí a designů se zákazníkům nabízí prakticky neomezené množství řešení. Některé konkrétní možnosti si můžete prohlédnout na stánku Cechu čalouníků a dekoratérů v pavilonu F.

Datum: 27.4.2018 13:00:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště