Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
2.-4.3. 2023

Veletrh nábytku a interiérového designu

GRAND PRIX MOBITEX 2022 – sekce STUDENT


Studentská soutěžní přehlídka, v níž mohou studenti prezentovat návrhy z oblasti nábytku a bytových doplňků: výrobky, prototypy a modely. Předložené návrhy musí splňovat kritérium originality, kreativity, progresivity, nekonvenčnosti a funkčnosti.

Téma: EKOLOGIE

Pořadatel: Veletrhy Brno, a. s.
Partner: RIM CZ a. s.
Záštita: Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s., Klastr českých nábytkářů, družstvo
Spolupráce: Národní centrum nábytkového designu, o. p. s.

Kurátorka přehlídky: PhDr. Dagmar Koudelková
Organizační spolupráce: Mgr. Karolína Kouřilová
Architektonické řešení expozice: POSTROP
Grafický design: Neon Studio

Celkový počet vystavujících škol: 9
Celkový počet vystavujících autorů: 70
Celkový počet vystavených prací: 80

Vystavující školy

  • Mendelova univerzita v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav nábytku, designu a bydlení
  • Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem, Obor Uměleckořemeslné zpracování dřeva
  • Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno, Obor Design interiéru
  • Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové, Obory Design interiéru; Průmyslový design
  • Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta, Katedra výtvarné kultury a textilní tvorby
  • Univerzita J. E. Purkyně, Fakulta umění a designu, ateliér Design keramiky
  • Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací, ateliér Průmyslový design
  • Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací, ateliér Produktový design
  • Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, ateliér Design nábytku a interiéru

„Grand Prix Mobitex je pro studenty středních i vysokých škol dobrou příležitostí k představení nejnovějších návrhů a k jejich prezentaci – tradičně se autoři, studenti i jejich pedagogové, zapojí do čtvrtečního odpoledního doprovodného programu, v němž proběhnou prezentace vybraných prací a kolekcí. Úroveň této studentské přehlídky je tradičně vysoká: některé práce plně odpovídají zaměření na experiment v nábytku a bytových doplňků, jiné jsou naopak tradičnější a ukazují řemeslnou dovednost nebo reprezentují spolupráci s firmami. Kritériem pro vystavení práce na veletrhu Mobitex je zhotovení v měřítku 1:1 a také dobré řemeslné provedení. Potěšující je kromě tradičně dobrého zastoupení škol zaměřených na nábytek také účast škol s výukou designu keramiky, porcelánu a textilu.“ (Dagmar Koudelková)

V souboru 80 prací od 70 autorů z 9 českých škol má opět největší zastoupení Mendelova univerzita v Brně: vedle pracovních stolů, botníků, několika konstrukčně zajímavých kusů sedacího nábytku a trojice interiérových dveří, jsou k vidění i svítidla či drobnější výrobky – rehabilitační pomůcky pro děti, kompaktní betonový gril a mlýnky na koření zhotovené v rámci spolupráce s firmou Dřevotvar Jablonné nad Orlicí. Studenti a pedagogové Ústavu nábytku, designu a bydlení prezentují také kolekci nábytkových solitérů z PDP, jež v expozici tvoří výrazný prvek. Jedná se o devět výrobků, které zaujmou svou jednoduchostí a tvarovým řešením, – židle a stoličky, odkládací stolky a stojací věšáky.

Studenti oboru Textilní tvorba Univerzity Hradec Králové vystaví semestrální práce na téma „fantasy“ a „barvířství, indigo a džínovina“ reagující na současné trendy recyklačních principů s ohledem na životní prostředí. Závěsy a polštáře – návrhy autorského textilu, dokládají zaměření ateliéru na “kreativní přístup ve vyjadřování studenta, originalitu v tvůrčím procesu a netradiční zpracování textilního materiálu”. Ateliér Design keramiky UJEP v Ústí nad Labem je reprezentován trojicí různorodých prací – představí objekt přinášející do interiéru vůni přírody po dešti, manuální porcelánový difuzér a kolekci mís, jejíž autor se zaměřil na kooperaci designéra s provozem porcelánové manufaktury.

Své zaměření na úzkou spolupráci s výrobním sektorem a dlouhodobě úspěšné partnerství s mnoha firmami dokládá Ateliér Průmyslový design UTB ve Zlíně prezentací tří diplomových prací – stolu a interiérového prvku realizovaných ve spolupráci s firmou Maesi:f, kolekce věšáků využívající odpadové ohyby z firmy TON – a dvou vynikajících projektů v minulosti vystavených na světové výstavě EXPO 2020 DUBAI a v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze: kolekce konviček pro firmu Plastia a kolekce květináčů realizované ve spolupráci se společnostmi se společnostmi Retex, A.B. TITAN a Laufen CZ. Ateliér Produktový design UTB ve Zlíně představí tvorbu dvou studentů dříve oceněných v rámci soutěže POPAI STUDENT AWARD – multifunkční paraván využívající tzv. bannerovinu a stůl inspirovaný tradiční japonskou technikou kumiko – a projekt Wam oceněný v roce 2021 v soutěži Cena profesora Jindřicha Halabaly. Studenti Západočeské univerzity v Plzni prezentují práce vyrobené z ekologických nebo recyklovaných materiálů v rámci semestrálního zadání „nábytek bez šroubů“ a sestavitelné jednoduše bez použití nářadí, k vidění tak bude policový systém využívající ocelovou kari síť, paraván s hravými prvky, odkládací stolek či nástěnný květináč.

Tradičně své práce vystavují také zástupci z řad středoškolských studentů. SŠNO Bystřice pod Hostýnem představí nevšední kancelářský stůl, který je příkladem vynikajících řemeslných dovedností studentů dané školy. SŠUD a VOŠ Brno přihlásila tři maturitní práce, z nichž nejvíce vyniká interiérový objekt Sušověs, který je kombinací věšáku, sušáku a němého sluhy a využívá prvky tištěné na 3D tiskárně. Ekologické zaměření SUPŠ hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové prezentují dvě klauzurní práce na téma „beton“ vyrobené ze zbytků stavebních materiálů – hodiny s ručičkami ve tvaru kořenů odkazující na nezastavitelný koloběh života a svítidlo symbolizující kontrast pohybu a stagnace.

Vystavené práce si lze prohlédnout také v online podobě na Instagramu gpm_student_2022.

PhDr. Dagmar Koudelková, Masarykova univerzita

 

 

 

 

 

 

Datum: 20.4.2022 10:27:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště