Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Fenomén megatrendů, které hýbou světem a zasahují do všech oblastí života

 

Ludvika Kanická z Mendelovy univerzity v Brně přinesla na letošní MOBITEX jedno velmi zajímavé téma, a tím jsou megatrendy. Jedná se o zásadní společenské vlivy, které doslova hýbou celou zeměkoulí a ovlivňují naše chování, způsobují společenské změny, zasahují do kultury, ekonomiky i politiky. Jejich pochopení může usnadnit i orientaci v nabídce aktuálních produktů, designéři a producenti mohou efektivněji nasměrovat své inovace.

11 zásadních vlivů

„Nábytkářský sektor ovlivňuje v současnosti 11 megatrendů - konektivita, ženský faktor, silver society, mobilita, new ekology, zdraví, new work, urbanizace, individualizace, globalizace a new learning,“ upřesňuje Ludvika Kanická. 

S tématem megatrendů přišel americký sociolog John Naisbitt, který na toto téma vydal i knižní bestseller. Ten vyšel v 57 zemích světa a prodalo se na 14 milionů výtisků. Specifikaci megatrendů se později v Kolíně nad Rýnem ujala Ursula Gaismann, která toto téma otevřela na evropské půdě.  Ludvika Kanická se její prací inspirovala a zkoumá působení těchto jedenácti megatrendů na konkrétní nábytkové produkty, prezentované v posledních letech na velkých výstavách, jako jsou IMM v Kolíně nad Rýnem, italské Salone internazionale del mobile nebo pařížský Meuble et objet.

Generace „silver age“

„Příkladem je velice atraktivní „silver age“, tedy celá problematika týkající se seniorů, kdy si mnozí lidé myslí, že senioři jsou chudáci a nemají na nic nárok. Ale vzhledem k tomu, že se jejich počet bude do budoucna zvětšovat, je to nosné téma a velká výzva pro designéry. Takže právě v této oblasti mám velké množství příkladů, jak je možné starším lidem zlepšit život, kulturu a životní styl a v tomto duchu se zabývám i ostatními megatrendy ve spojení se zajímavými nábytkovými objekty,“ říká Ludvika Kanická s cílem motivovat odbornou veřejnost k analýze exponátů na veletrhu MOBITEX i z tohoto hlediska.

 

Datum: 1.3.2019 18:16:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště