Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Dýhování zakřiveného nábytku ozdobí nejluxusnější interiéry

 

Unikátní technologii, která umožňuje zpracovat dýhu do plastického tvaru, na veletrhu MOBITEX představil Radek Večeřa ze společnosti Dýhy Večeřa. Vedle jedinečného vzhledu je výhodou 3D dýhy také pružnost, což ji předurčuje k výrobě luxusního sedacího nábytku.

 Dýha jako tenký list nebo pás dřeva má své tradiční využití na povrchu rovných nábytkových ploch. Oproti nábytku z masivu je dýhovaný nábytek nejen levnější, ale vyniká také rovnoměrnou kresbou a hladkým homogenním vzhledem bez vad. Nyní přichází na trh speciální technologie, která dokáže dýhu ohnout, různě zakřivit a tvarovat. „Vznikne tak 3D dýha, která má v interiéru vůbec nejvyšší stupeň použitelnosti. Díky této nové technologii dnes může dýha stejné barvy i kresby vyrobená z jediného kmene zakončit povrchy nábytku v celém pokoji, což z něj udělá Rolls-Royce mezi interiéry,“ řekl na veletržní přednášce Radek Večeřa. Jak dodal, nová plastická dýha opravdu zdobí interiéry nejdražších automobilů. V interiéru se 3D dýha uplatní hlavně na sedacím nábytku. Tvarováním se výborně přizpůsobí potřebné ergonomii a její lehká a ohebná konstrukce navíc pruží, což je pro designéry židlí další velké plus.

 Dýha jako ryze přírodní produkt je pokaždé jedinečná a neopakovatelná. Používá se v tloušťkách od 0,3 mm do 6 mm, k výrobě povrchu nábytku standardně od 0,55 do 0,60 mm, což klade vysoké nároky na přesnost zpracování. Základní vzhled a kresbu dýhy ovlivňuje směr řezu při krájení, zatímco barvu určuje počítačem řízená hydrotermická úprava pařením. Protože výroba kvalitní dýhy vyžaduje kmeny o průměru od 60 cm výše, zpracovává společnost Dýhy Večeřa dřevo dovezené z Ameriky a specializuje se na bílé duby z pěstěné produkce ve stáří 120 až 140 let. Dýhy pro rovné plochy se vyrábějí řezáním nebo pařením a poté krájením či loupáním, ale výroba 3D dýhy probíhá na speciálním stroji mikrokrájením do pramínků. Takto upravené dřevo může být následně slisováno do různě zakřiveného tvaru, který si uchová pevnost i pružnost.

Datum: 28.4.2018 9:51:00

Současně také

Stavební veletrh Brno
17. - 20.2. 2021


DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště